eReport.sk
Jan Hamáček, foto: tasr

Hamáček vytočený do vývrtky: Chce podať trestné oznámenie na autorov článku o kauze Vrbětice

Český minister vnútra Jan Hamáček v stredu oznámil, že podá trestné oznámenie na autorov článku servera Seznam Zprávy, podľa ktorého údajne navrhoval utajenie kauzy Vrbětice výmenou za vakcíny Sputnik V. Informoval o tom server iRozhlas.cz. „Som presvedčený, že je potrebné ukončiť nezmyselnú kauzu, ktorá na základ článku vznikla,” povedal Hamáček. Dodal, že bol v článku obvinený z plánovania vymeniť “citlivé informácie a bezpečnosť ČR s Ruskom za dodávku milióna vakcín Sputnik V”.

Článok zverejnil v utorok server Seznam Zprávy. Minister vnútra podľa svojich slov podá trestné oznámenie na autorov Janka Kroupu a Kristinu Cirokovú. „Budem žiadať o preverenie, či došlo k spáchaniu trestných činov ohovárania, šírenia poplašnej správy a poškodenia cudzích práv,” povedal.

Žiada ospravedlnenie

Takisto plánuje podať civilnú žalobu na vydavateľa, ktorý je za prácu svojich ľudí zodpovedný. „Budem požadovať desať miliónov (českých korún, približne 386.980 eur – pozn. TASR) odškodného. Peniaze prípadne dám nadácii policajtov a hasičov,” uviedol. Hamáček plánuje žiadať ospravedlnenie aj od predstaviteľov českej opozície, ktorí sa o ňom podľa neho nevhodne vyjadrovali.

Šéfredaktor servera Seznam Zprávy Jiří Kubík útoky na reportérov tohto servera zo strany politikov odmietol. „Dôkazy, o ktoré sa opierame, sú úplne vierohodné,” povedal Kubík v utorok v programe Českej televízie. Server Seznam Zprávy je podľa Kubíka pripravený preukázať pravdivosť svojich zistení v prípadnom súdnom spore.

Zrušená návšteva

„Reakcia J. Hamáčka prichádza vo chvíli, keď na uzavretom rokovaní Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR nevystúpili kľúčoví účastníci schôdzky na ministerstve vnútra z 15. apríla. Ich verejné vyjadrenia naše informácie nevyvrátili,” napísal na Twitteri Kubík. Dodávku vakcín pre ČR a stretnutie ruského prezidenta Vladimira Putina s americkým prezidentom Joeom Bidenom chcel Hamáček podľa správy Seznam Zprávy vyrokovať na plánovanej návšteve Moskvy v polovici apríla. Tá však bola zrušená.

Hamáček mal svoj zámer oznámiť účastníkom stretnutia na pôde ministerstva vnútra 15. apríla. Na schôdzku neskôr prišiel i najvyšší štátny zástupca ČR Pavel Zeman. Tieto informácie pre server Seznam Zprávy potvrdili samotní účastníci stretnutia. Hamáček to však popiera. Stretnutie sa podľa neho uskutočnilo, no o výmennom obchode na ňom nehovorili.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport