eReport.sk
Je to skutočne komunikácia medzi Matovičom a Kočnerom?
Igor Matovič. Foto: FB

Halás: Kde bol inštitút INESS so svojimi návrhmi, keď experti vlády pána Matoviča likvidovali živnostníkov?


Vo verejnom priestore zaznievajú zo strany libertariánskych think thankov a niektorých novinárov, zavádzajúce argumenty ohľadne živnostníkov, ktorých „pasujú“ do pozície dobrovoľnosti, či už z pohľadu výberu formy ich pracovného pomeru, možností výberu ako aj zrieknutia sa výhod, ktoré by im poskytoval ako zamestnancom Zákonník práce.

Zavádzajúce argumenty

INESS používajú pritom zavádzajúce argumenty „živnostníci sú len ďalší citrón, z ktorého chce vláda vymačkať dodatočné daňové príjmy a hodiť ho na kopu medzi ostatné“ . Ide o reakciu na aktivity MPSVaR, ktoré chce riešiť tento vážny problém tzv. falošných živností. Na závažnosť tejto problematiky dlhodobo upozorňujú slovenské odbory a najnovšie aj štátni analytici z UHP . Nútene živnosti sú také živnosti, ktoré by nielen mohli, ale podľa slovenskej a európskej legislatívy mali byť vykonávané na základe normálnej pracovnej zmluvy so všetkými prislúchajúcimi benefitmi a ochranou zákonníka práce. Ide o práce, ktoré napĺňajú znaky závislej práce.

Martin Halás (ISD): “Kde bol inštitút INESS so svojimi návrhmi, keď experti vlády pána Matoviča likvidovali živnostníkov nezmyselnými pandemickými opatreniami? Vtedy neprichádzali so žiadnymi pripomienkami v prospech živnostníkov či pracujúcich. V súčasnosti kritizujú, že zlý stav verejných financií spôsobili a spôsobujú sociálne balíčky a nie 8 miliárd eur, ktoré sa nezodpovedne minuli počas bývalých pravicových vlád 2020 – 2023. Dlh Slovenskej republiky stúpol o viac ako 1/3 práve počas vlád pánov Matoviča, Hegera a Ódora. Pýtam sa analytikov INESS, ako za toto zadlženie môžu sociálne opatrenia a pomoc pre ľudí?“

Neoliberálni analytici

Neoliberálni analytici dlhodobo podsúvajú myšlienku čo najnižšej, resp. nulovej ochrany práv pracujúcich ľudí v prospech „voľnej ruky trhu“. Ide o rovnako nesprávne a nekorektné tvrdenia INESS, ktoré pár rokov dozadu požadovali zníženie minimálnej mzdy na 1 euro. Ich argumentom bolo vtedy manipulačné tvrdenie, že to bude viesť k zvyšovaniu nezamestnanosti. Toto tvrdenie je klamstvom, na Slovensku nikdy zvyšovanie minimálnej mzdy neviedlo k rastu nezamestnanosti ako strašili títo libertariánski „ekonómovia. Z rovnakého súdka je aj spochybňovanie návrhov riešení vážneho problému nášho pracovného trhu, ktorým sú tzv. falošné živnosti. Radi by sme pripomenuli, že v rámci štruktúry tvorby HDP Slovenska dôchodkovou metódou a jej porovnaním s priemerom krajín EÚ-27 môžeme naopak konštatovať, že nosnú časť príjmov, ktoré sa započítavajú do tvorby HDP Slovenska, tvorí tzv. hrubý prevádzkový prebytok a zmiešaný príjem, čiže hrubé prevádzkové zisky a odmeny za prácu vykonanú vlastníkom alebo členmi jeho rodiny, ktorá sa nedá oddeliť od jeho ziskov ako podnikateľa. Odmeny zamestnancov v hospodárstve SR naopak tvoria iba 38 % HDP, čo je o 8,5 % menej ako je priemer v krajinách EÚ-27. Tento stav je dlhodobo viac-menej nemenný.

Jednoducho povedané, na Slovensku máme pomerne vysoký počet umelo vytvorených živnostníkov. Ich hlavnou motiváciou je, na jednej strane, optimalizácia sociálnych a zdravotných odvodov a uplatňovanie paušálnych výdavkov namiesto riadneho zdaňovania svojich príjmov z práce, ale na strane druhej práve tlak zamestnávateľov z dôvodu optimalizácie nákladov na zamestnávanie a zvyšovanie ziskov. Dôsledkom tohto javu je znižovanie ochrany pracujúcich Zákonníkom práce a znižovanie štandardu ochrany pracovníkov pri strate zamestnania alebo pri vzniku práceneschopnosti. V neposlednej rade aj sociálne a dôchodkové dávky hlboko pod hranicou chudoby dnes aj v budúcnosti. Niektorí zamestnávatelia živnostníkov „umelo podhodnocujú“ a je iba otázkou času keď sa títo dostanú do nepredvídateľnej situácie, keď nebudú mať nárok na dostatočnú sociálnu podporu. Tzv. „falošní živnostníci“ sú takto tlačení do pasce chudoby v aktívnom aj v dôchodkovom veku“.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. České hnutie ANO

Ján Košč z Asociácie sociálno-ekonomických analytikov k tejto problematike dopĺňa: „Politická strana SaS mala dlhé roky vo svojom programe zrušenie znakov závislej práce, čo by jedným vrzom reálne zrušilo celý Zákonník práce a zo všetkých zamestnancov by urobilo živnostníkov. Tento bod zo svojho programu strana stiahla, až keď zistili, že k existencii znakov závislej práce v našej legislatíve sme sa zaviazali v prístupovej zmluve s EÚ.

INESS, ktorý dlhodobo participuje na tvorbe programov SaS a zároveň ich program vždy vyhlasuje za najlepší ‘v galaxii’, pokračuje aj naďalej v boji proti normálnym európskym pracovným podmienkam a rámcuje tento svoj boj ako ochranu obyvateľstva proti vyšším daniam. Pritom dlhodobo krivia verejnú aj odbornú diskusiu svojimi ideologicky determinovanými stanoviskami.
Problémom INESS je aj fakt, že analytici tejto kvázi nezávislej organizácie dlhodobo zakrývajú svoje konflikty záujmov. Napriek tomu, že sa pravidelne vyjadrujú k trhu práce, reálne nepriznávajú svoje financovanie zo strany finančných skupín a zamestnávateľských organizácií, ktorých záujmy v skutočnosti zastupujú. “

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Halás: Kde bol inštitút INESS so svojimi návrhmi, keď experti vlády pána Matoviča likvidovali živnostníkov?

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre