eReport.sk
Generálny tajomník OSN António Guterres Foto: tasr

Guterres: Ak bude svet financovať zbrojenie a vojny, nič dobré nás nečaká!

Generálny tajomník OSN António Guterres v utorok vyjadril poľutovanie nad tým, že niektoré vlády kladú dôraz na nákup zbraní namiesto opatrení zameraných na boj proti globálnemu otepľovaniu a hladu. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Opozícia s mimovládkami tiahnu proti Slovensku
  2. Na snímke v pozadí uprostred predseda vlády SR Robert Fico
  3. Poriadne ostrý odkaz!
  4. ministerka obrany Českej republiky Jana Černochová

Svetové priority


 „Je znepokojujúce, že vlády vynakladajú veľké finančné prostriedky na zbrojenie, zatiaľ čo rozpočet na potravinovú bezpečnosť, opatrenia v oblasti klímy a širší udržateľný rozvoj je obmedzený,“ povedal Guterres na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN o súvislostiach medzi potravinovou, klimatickou a konfliktnou krízou.

 „Môžeme prelomiť smrtiace prepojenie hladu, klimatického chaosu a konfliktov, a potlačiť hrozbu, ktorú predstavujú pre medzinárodný mier a bezpečnosť,“ uviedol a vyzval OSN, aby narábala s politikou, ktorá rieši všetky tri problémy „súčasne“.

Hlad, klíma a konflikty

Guterres tiež upozornil, že bez opatrení sa „situácia zhorší“. „Konflikty sa množia. Klimatická kríza sa bude stupňovať, pretože emisie sa naďalej zvyšujú. A akútna potravinová neistota sa z roka na rok zvyšuje,“ vyhlásil generálny tajomník.

Šéf OSN pre klímu Simon Stiell zdôraznil prepojenie medzi týmito tromi problémami a Bezpečnostnej rade povedal, že spolu sú „zničujúce“.

„Národná bezpečnosť neexistuje bez potravinovej bezpečnosti. A potravinová bezpečnosť nebude existovať bez posilnených opatrení na zastavenie klimatickej zmeny,“ uviedol.

„Ak bude otepľovanie pokračovať, produkcia potravín sa v mnohých krajinách zníži. V iných sa zvýši len málo. Je pravdepodobný nedostatok potravín, prudký nárast cien a hlad. Bez opatrení v oblasti klímy je to takmer isté,“ zdôraznil Stiell.

Nie sme v poriadku..

Na demonštráciu prepojenia medzi globálnym otepľovaním, poľnohospodárstvom a konfliktmi niekoľko rečníkov poukázalo na spory o využívanie pôdy v západnej a strednej Afrike medzi kočovnými pastiermi, ktorí sa niekedy presúvajú z krajiny do krajiny, a usadlými poľnohospodármi.

„Klimatická zmena a environmentálne aj bezpečnostné tlaky upravili tieto migračné trasy,“ varovala zástupkyňa generálneho riaditeľa Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) Beth Bechdolová a pripomenula situáciu v krajinách ako Burkina Faso, Mali a Niger.

„To viedlo k neustálemu zvyšovaniu napätia medzi poľnohospodárskymi a pastierskymi komunitami, ktoré často súvisí s rastúcou konkurenciou o už aj tak vzácne prírodné zdroje ako voda a pôda, alebo so škodami na úrode na poliach,“ zakončila.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Guterres: Ak bude svet financovať zbrojenie a vojny, nič dobré nás nečaká!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie