eReport.sk
Ilustračné foto:shutterstock

Gruzínsko, Moldavsko a Ukrajina na summite s EÚ potvrdili úsilie o členstvo

Ukrajinský prezident a prezidentky Gruzínska a Moldavska sa v pondelok stretli s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom s cieľom dosiahnuť pokrok v úsilí stať sa členskými krajinami Európskej únie. Michel tento summit označil za „dôležitý míľnik“, píše agentúra AFP.

Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová, moldavská prezidentka Maia Sanduová a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa s predsedom Európskej rady stretli v gruzínskom meste Batumi, ktoré leží na pobreží Čierneho mora. Tieto tri krajiny v máji založili spoločný diplomatický formát s cieľom dosiahnuť pokrok vo svojom úsilí o členstvo v EÚ, pripomína AFP.

Michel povedal, že EÚ sľubuje investičný balík vo výške 2,3 miliardy eur, ktorý má „potenciál“ zmobilizovať až 17 miliárd eur na verejné a súkromné investície v oblasti východnej Európy.
„Táto výrazná podpora zo strany Európskej únie potvrdzuje strategickú dôležitosť, ktorú partnerstvu s vami prikladáme,“ povedal.

Trojica lídrov na konci summitu podpísala spoločné vyhlásenie, v ktorom sa zaviazali spolupracovať v záujme „európskej budúcnosti“ svojich krajín. Pre európsku integráciu podľa nich pre ich krajiny „neexistuje žiadna iná alternatíva“. „Túto zvrchovanú voľbu nemôže ovplyvniť žiadna tretia strana,“ uviedli. Gruzínsko, Moldavsko a Ukrajina v roku 2014 v bruselskom sídle EÚ podpísali asociačné zmluvy s EÚ.

Ministri zahraničných vecí týchto troch krajín v roku 2019 prijali vyhlásenie o európskej integrácii, čím potvrdili svoj zámer požiadať o členstvo v EÚ, píše AFP.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Gruzínsko, Moldavsko a Ukrajina na summite s EÚ potvrdili úsilie o členstvo

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti