eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

Gröhlingov rezort: Musí sa skončiť segregácia detí v školách!

Je neakceptovateľné, aby boli do špeciálneho prúdu školstva zaraďované deti na základe farby pleti, tvrdí Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR. Ako pre TASR uviedol odbor komunikácie a marketingu rezortu školstva, segregácii na slovenských školách musí odzvoniť.

Reagovali tak na správu Štátnej školskej inšpekcie, ale aj nedávny rozsudok súdu, ktorý rozhodol, že rómske deti nezákonne zaraďovali do špeciálnych tried.

Takéto zaraďovanie je nie len protizákonné (čo potvrdzuje aj rozhodnutie súdu), ale je aj v protiklade so základnými ľudskými právami a morálnymi hodnotami modernej demokratickej spoločnosti,“ uviedli z ministerstva školstva. Cieľom rezortu je zabezpečiť dostupné a kvalitné vzdelávanie pre všetky deti. Ministerstvo spustilo a ďalej pripravuje realizáciu konkrétnych systémových zmien, ktoré takéto, ale aj iné segregačné praktiky eliminujú.

V marci 2020 bola pod ministerstvom školstva zriadená pracovná skupina k zadefinovaniu pojmu segregácia/desegregácia a následnému ukotveniu v legislatíve. V decembri 2021 bola vládou SR schválená Stratégia inkluzívneho prístupu vo výchove a vzdelávaní, ktorá má medzi svojimi základnými piliermi aj desegregáciu a destigmatizáciu.

Na ňu ďalej nadväzuje manuál desegregácie s názvom Spolu v jednej lavici, ktorý je určený pre riaditeľov a zriaďovateľov škôl. SR sa podľa slov ministerstva zaviazala k desegregácii aj v pláne obnovy a odolnosti v komponente 6: Dostupnosť, rozvoj a kvalita inkluzívneho vzdelávania na všetkých stupňoch.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Gröhlingov rezort: Musí sa skončiť segregácia detí v školách!

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Šport

Zaujímavosti