Ministri po štvrtkovom rokovaní vlády, počas ktorého schválili prvý návrh rozpočtu z dielne ministra financií Igora Matoviča (OĽANO), novinárom prezentovali svoje postoje k schválenému zneniu budúcoročného rozpočtu. Kým vicepremiérka a ministerka pre investície Veronika Remišová (Za ľudí) hovorí o vecnej diskusii, minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (Sme rodina) s rozpočtom spokojný nie je a pripomienky k Matovičovým podmienkam na schválenie deficitu na úrovni 4,94 % hrubého domáceho produktu (HDP) má aj minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).
Remišová ocenila konštruktívnosť a vecnosť diskusie o rozpočte a povedala, že koalícia sa v zásade dohodla už v pondelok (11. 10.) počas koaličnej rady.
Remišová je s diskusiu spokojná
„Diskusia bola veľmi konštruktívna. V pondelok na koaličnej rade sme sa v zásade dohodli, že do vlády pôjde rozpočet s takýmto deficitom. Zároveň sme hovorili o ďalších zákonoch, ktoré je potrebné schváliť,“ povedala ministerka a medzi týmito zákonmi spomenula výdavkové limity, dlhovú brzdu a strop veku odchodu do dôchodku. „Čo bude predmetom ďalších koaličných rokovaní,“ uzavrela ministerka.
Doležal: Slovensko si zaslúži viac
Doležal skonštatoval, že nemôže byť spokojný s návrhom rozpočtu, ktorý bol vo štvrtok na vláde schválený. „Chceli sme viac, myslím si, že aj Slovensko si zaslúži viac,“ zdôraznil s tým, že sa opäť bude len odkladať údržba železničnej infraštruktúry.
Krajniak: Každý z koalície má nejaké predstavy
Krajniak po rokovaní vlády potvrdil, že minister financií presadzuje svoje predstavy o podmienkach schvaľovania rozpočtu prijatím niektorých zákonov. „Ja som to dnes okomentoval tak, že to, čo chceme prijať, musí byť po dohode všetkých partnerov,“ povedal Krajniak a dodal, že každý z koalície má nejaké predstavy a kým Matovič s ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom (SaS) tieto predstavy deklarujú jasne, Sme rodina sa zatiaľ takto nevyjadrovala. Avšak očakáva, že sa čoskoro v kontexte dôchodkovej reformy Sme rodina bude musieť jasne vymedziť. Krajniak si vie predstaviť kompromis, avšak ten musí prísť zo všetkých strán. Povedal, že pri rozpočte nebolo podmienkou prijať celú dôchodkovú reformu, išlo o jej časť.
Gröhling nechal „prehovoriť“ ruky
„Som si vedomý toho, v akej sme situácii. Som si vedomý toho, že tlačím pred sebou nedofinancovanie rezortu v mnohých,“ reagoval na rozpočet Ivan Korčok, minister zahraničný vecí.
Šéf rezortu školstva Branislav Gröhling pri svojom stanovisku obrazne povedané nechal prehovoriť ruky, keď sa snažil vysvetliť, že menej peňazí pre jeho ministerstvo znamená problém aj pri plánovanej reforme vysokého školstva zmenou vysokoškolského zákona. „Nemôžeme jednou rukou hovoriť, že budeme robiť reformu a druhou rukou zobrať nejaké finančné prostriedky,“ reagoval na rozpočet Gröhling, ktorý si myslí, že si myslí, že učitelia boli po lekároch počas pandémie najviac vyťažení.
Poukázal na to, že robili všetko pre to, aby zabezpečili dištančné vzdelávanie a znášali aj množstvo urážok či začiatky trestných konaní. „Ja si nemyslím, že by sme im mali ako vláda odkázať, že počkajte do budúceho roku alebo my to nejako vyriešime. Jasne by sme mali povedať, že školstvo je pre nás dôležité a že sú pre nás dôležití aj učitelia a zamestnanci škôl,“ povedal minister školstva s tým, že nasledujúce týždne, kým sa bude o rozpočte rokovať v Národnej rade SR, sa bude venovať tomu, aby boli dotiahnuté niektoré veci.
Na oblasť školstva, vedy, výskumu a športu by mali ísť v roku 2022 viac ako štyri miliardy eur.
Vo videu nájde aj reakcie ďalších ministrov.
VIDEO Reakcia ministrov po schvaľovaní rozpočtu
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Gröhling perlil: Nemôžeme jednou rukou hovoriť, že ideme robiť reformu a druhou zobrať financie