eReport.sk
Greenpeace žaluje OMV
Greenpeace žaluje OMV, zdroj foto: tasr

Greenpeace žaluje OMV: Skupina OMV tieto tvrdenia odmieta s tým, že zohľadňuje všetky vplyvy na životné prostredie


Organizácia Greenpeace podniká právne kroky proti projektu ťažby zemného plynu rakúskej skupiny OMV a rumunskej spoločnosti Romgaz v Čiernom mori. Rumunská pobočka Greenpeace v utorok oznámila, že nedávno podala žalobu proti územnému plánu, ktorý v zásade povoľuje ťažbu v ložisku Neptun Deep. TASR o tom informuje na základe správy portálu orf.at.

Greenpeace zároveň oznámil, že zváži ďalšie kroky, ak projekt získa povolenie v rámci posudzovania vplyvu na životné prostredie (EIA). Spoločnosti už rumunským orgánom predložili potrebné dokumenty. Rumunská dcéra rakúskej skupiny OMV Petrom a rumunská štátna spoločnosť Romgaz majú v úmysle investovať do rozvoja hlbinného ložiska zemného plynu celkovo štyri miliardy eur.

Vypúšťa do mora chemikálie škodlivé pre životné prostredie

Projekt je jedným z najvýznamnejších ložísk zemného plynu v Európskej únii a jeho cieľom je znížiť závislosť Rumunska od dodávok ruského plynu. Začiatok ťažby sa očakáva v roku 2027.
Greenpeace označil projekt Neptun Deep za jeden z najväčších zločinov proti klíme v EÚ. ,,Projekt pretína dve prírodné rezervácie, vypúšťa do mora chemikálie škodlivé pre životné prostredie a masívne zvyšuje emisie poškodzujúce klímu na ďalších 20 rokov,“ uviedol vo vyhlásení.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Britský veľvyslanec na Slovensku Nigel Baker
  2. Slovensko pokračuje v poskytovaní humanitárnej pomoci pre Ukrajinu
  3. Príslušníci polície pred budovou Fakulty managementu a Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského
  4. ministerka obrany Českej republiky Jana Černochová

Ložisko Neptune Deep v Čiernom mori

Skupina OMV kritiku odmietla s tým, že projekt zohľadňuje všetky vplyvy na životné prostredie vrátane vplyvov na zdravie, zmenu klímy a biodiverzitu v cezhraničnom kontexte, ktoré sa posudzovali v rámci EIA. Ložisko Neptune Deep v Čiernom mori má rozlohu približne 7500 štvorcových kilometrov. Nachádza sa asi 160 kilometrov od pobrežia v hĺbke 100 až 1000 metrov.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Greenpeace žaluje OMV: Skupina OMV tieto tvrdenia odmieta s tým, že zohľadňuje všetky vplyvy na životné prostredie

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre