eReport.sk
Posledný sovietsky vodca Michail Gorbačov. Foto: tasr/ap

Gorbačov: Americká invázia do Afganistanu bola od začiatku zlý nápad

 Prvý a jediný prezident bývalého Sovietskeho zväzu Michail Gorbačov, ktorý vo februári 1988 rozhodol o stiahnutí sovietskych vojsk z Afganistanu, varoval pred opakovaním chýb minulosti.

 „Od samého začiatku bola (invázia USA) zlý nápad, aj keď ju Rusko pôvodne podporovalo,” povedal Gorbačov v rozhovore pre RIA Novosti, z ktorého citovali agentúry AFP a Reuters. „Oni (NATO a Spojené štáty) si mali priznať zlyhanie skôr. Teraz je dôležité vziať si ponaučenie z toho, čo sa stalo, a zabezpečiť, aby sa podobné chyby neopakovali,” vyhlásil v súčasnosti 90-ročný Gorbačov.

“Rovnako ako mnoho ďalších podobných projektov (mali) zle definované geopolitické myšlienky. K tomu sa pridali nerealistické pokusy o demokratizáciu spoločnosti tvorenej mnohými kmeňmi,” pokračoval bývalý šéf Kremľa.

Militanti z hnutia Taliban v nedeľu obsadili afganské hlavné mesto Kábul, pričom podľa AFP pri obsadzovaní krajiny ťažili zo sťahovania amerických jednotiek z krajiny. Armáda USA bola v krajine prítomná od roku 2001, keď Taliban odmietol vydať vodcu teroristickej siete al-Káida Usámu bin Ládina, ktorý bol hlavným strojcom útokov z 11. septembra 2001.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Gorbačov: Americká invázia do Afganistanu bola od začiatku zlý nápad

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport