Nenásilný priebeh Nežnej revolúcie i fakt, že udalosti z Novembra ’89 boli vyvrcholením postupného oslabovania komunistickej moci v bývalom Československu vo svojich spomienkach zhodne vyzdvihli bývalí prezidenti Slovenskej a Českej republiky Ivan Gašparovič a Miloš Zeman. O význame i odkaze udalostí spred 35 rokov hovorili v relácii STVR Sobotné dialógy. Informuje TASR.
Gašparovič: Nežná revolúcia priniesla slobodu, no aj zodpovednosť
Bývalý slovenský prezident Ivan Gašparovič ocenil nenásilný priebeh Nežnej revolúcie a dialóg medzi VPN a KSČ, ktorý viedol k pádu režimu. Za hlavný odkaz udalostí označil slušnosť a vzájomný rešpekt: „Ľudia sa majú rešpektovať, spolupracovať, slušne sa správať a budovať svoj dom, svoj štát.“ Podľa neho je najväčším prínosom revolúcie sloboda, ktorú však treba chápať so zodpovednosťou, najmä u mladých ľudí. Tí sú podľa Gašparoviča ľahko ovplyvniteľní a nie vždy si uvedomujú hranice slobody: „Najmä mladí v rámci liberálnej politiky sú presvedčení, že môžu robiť všetko.“
Okrem pripomienky manifestácií a udalostí predchádzajúcich revolúcii poukázal na potrebu pokojnej atmosféry a spolupráce v slovenskej spoločnosti. Vyzdvihol dôležitosť členstva Slovenska v EÚ a NATO, no zároveň kritizoval nedostatočnú inkluzívnosť v rozhodovaní na úrovni EÚ.
Zeman: Demokracia je podmienkou budúcnosti, ale musí byť dôveryhodná
Miloš Zeman, bývalý český prezident, zdôraznil, že Nežná revolúcia bola skutočne nenásilná, na rozdiel od krvavých udalostí v Rumunsku. O úspechu nenásilného odovzdania moci rozhodlo podľa neho odmietnutie pomoci zo Sovietskeho zväzu. „Keďže Gorbačov odmietol a komunisti zostali ako kôl v plote, moc odovzdali zo strachu, aby sami neboli obeťami násilia.“
Zeman hovoril aj o vzťahoch medzi Čechmi a Slovákmi, ktoré sú podľa neho výnimočné. „Neexistujú spriatelenejšie národy ako tie naše,“ zdôraznil. Budúcnosť demokracie vidí v jej transformácii na participatívnejšiu formu s aktívnejším zapojením verejnosti. Varoval pred nelegálnou migráciou a nerealistickými cieľmi zelenej politiky, ktoré považuje za veľké výzvy pre Európu. Mladým ľuďom odkázal, aby boli ostražití voči manipuláciám a stáli si za hodnotami demokracie.
Zdroj: tasr, STVR
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Gašparovič o odkaze Nežnej revolúcie: Slušnosť, demokracia a výzvy pre mladú generáciu