eReport.sk
Hráči Severného Írska, foto: instagram

V postupe na EURO nám stoja írski bojovníci

Prvý reprezentačný zápas v histórii odohrala futbalová reprezentácia Severného Írska v roku 1950, rivalovi z Anglicka podľahla v Belfaste 1:4. Prvý reprezentačný úspech dosiahla na majstrovstvách sveta 1958, keď v dodatočnom súboji o postup do štvrťfinále vyhrala nad Československom 2:1 po predĺžení.

Súboj s Československom

V zápase, v ktorom si reprezentačný debut odkrútil futbalový elegán a rodák z Pustých Úľan Titus Buberník. Bizarne bol vylúčený, keď nastúpil s vysokou teplotou a nahromadenými hlienmi a tak si počas zápasu odpľúval, kde sa dalo. A raz tak nešťastne, že hlavný rozhodca to zobral ako prejav nespokojnosti s jeho verdiktom a hoci Buberník nikdy predtým nevidel ani len žltú kartu, po červenej putoval nechápajúc predčasne pod sprchy. Postup medzi najlepšiu osmičku sveta je dodnes najväčším úspechom reprezentácie s prezývkou Zelená a biela armáda.

Na začiatku nového milénia sa severoírsky futbal ocitol premiérovo mimo najlepšej stovky svetového rebríčka a keď mu v roku 2012 patrila v renkingu FIFA rekordne nízka 129. pozícia, právom bola táto krajina označovaná za futbalového trpaslíka. Lenže september 2014 všetko zmenil, Severné Írsko nastúpilo na prvý zápas kvalifikácie majstrovstiev Európy 2016 v Budapešti proti Maďarsku a hoci 10 minút pred koncom prehrávalo, dvoma gólmi duel otočilo a naštartovalo spanilú jazdu. Tá vyvrcholila prvenstvom v skupine a historickým postupom na EURO. Aj šampionát vo Francúzsku bol úspešný, veď mužstvo Michaela O’Neilla sa prebojovalo do osemfinále, v ktorom ho zastavil vlastný gól 15 minút pred koncom, znamenajúci vypadnutie s Walesom.

Severné Írsko bude chcieť postúpiť

Severné Írsko má ďalšiu šancu prekĺznuť na EURO. Má pred sebou posledný krok, súboj so Slovenskom, ktoré ostrovní novinári označili za slabšieho súpera ako Bosnu a Hercegovinu. Tú zeleno-bieli dokázali pred mesiacom v Sarajeve v penaltovom rozstrele zdolať. Keď sa pozrieme na kvalifikačné boje Severných Írov, nájdeme v nich dohromady 8 zápasov proti Nemecku, Holandsku, Bielorusku a Estónsku a len 9 strelených gólov. Áno, žiadna megaofenzíva. Toto mužstvo je ale bojovné, obetavé, primerane agresívne a čo je najdôležitejšie, hrá so srdcom. A na všetky tieto atribúty sa bude opäť spoliehať aj vo finále baráže proti Slovensku.

Na lavičke národného tímu sedí od júna tohto roka nový tréner. Ian Baraclough, bývalý priemerný obranca, ktorý počas kariéry nikdy nič výnimočné nedosiahol. Ale zato vie, aký je to pocit zdolať Slovensko a pripraviť ho o postup. Hoci len na úrovni do 21 rokov. V októbri 2018 bol trénerom severoírskej reprezentácie tejto vekovej kategórie, ktorá výhrou 1:0 v Belfaste definitívne zmarila tímu Adriána Guľu sen o účasti na majstrovstvách Európy. Baraclough verí, že bude opäť úspešný. Čaká ho šiesty zápas v pozícii reprezentačného trénera áčka a zatiaľ ani raz nevyhral. Pri nominácii vsadil na hráčov, ktorých až na výnimku bývalého obrancu Manchestru United Johnyho Evansa slovenskí fanúšikovia s najväčšou pravdepodobnosťou nepoznajú. A nemôžeme sa im čudovať, veď na súpiske má 18 hráčov pôsobiacich v Anglicku.

Päť z nich hrá v kluboch Premier league (pravidelne nastupujú len traja), šesť hrá v druhej najvyššej súťaži a až sedem pôsobí v tretej. Povedzme si otvorene, nie sú to žiadni kúzelníci s loptou. Ale tými momentálne nedisponuje ani Štefan Tarkovič, takže futbalové kvality by vo štvrtok vo Windsor parku nemuseli byť rozhodujúce. Bude to boj a kto v ňom ukáže väčšiu vôľu, srdce a charakter, dostane odmenu v podobe druhej účasti na majstrovstvách Európy.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

V postupe na EURO nám stoja írski bojovníci

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Futbal

Aktuálne v športe

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti