tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline. Foto: tasr

Fungujú na hrane! Žilinská nemocnica otvára druhý pandemický pavilón

ŽILINA – V nemocnici majú posledné dva týždne väčší výpadok zamestnancov, pričom aktuálne ide o 121 zdravotníkov.

K súčasnej kapacite 77 lôžok pre pacientov s ochorením COVID-19 v pavilóne urológie otvára Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) v Žiline v druhej fáze reprofilizácie ďalších 30 pandemických lôžok v pavilóne Liečebne dlhodobo chorých (LDCH). Ako nemocnica informuje v tlačovej správe, dôvodom je vysoká obložnosť, ktorá pravidelne presahuje 80 %. V pandemickom pavilóne sa zdravotníci starajú o 65 pacientov, štyria sú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu. Počet hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 stúpa na základe vážnej hygienicko-epidemiologickej situácii v Žilinskom kraji.

Výpadok zamestnancov je čoraz citeľnejší

Podľa slov generálneho riaditeľa FNsP Žilina Igora Stalmašeka je Žilinský kraj najviac postihnutou oblasťou v rámci celého Slovenska. „Všetky nemocnice sme museli naplno zabrať, kompletne zmeniť podmienky, spôsob práce, starostlivosť o pacientov a hľadať krízové cesty, ako toto náročné obdobie napriek rôznym problémom spoločne zvládnuť,“ priblížil riaditeľ, podľa ktorého sa na hrane pohybuje aj samotná žilinská nemocnica. „Posledné dva týždne pociťujeme väčší výpadok zamestnancov, momentálne ide o 121 zdravotníkov. Zatiaľ zvládame pokryť chýbajúce personálne kapacity a plne zabezpečiť neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Dôležitá je ale komunikácia medzi nemocnicami, v čom nám výrazne pomáha koordinácia ministerstva zdravotníctva, vďaka čomu sa nám čiastočne darí v prípade akútnej potreby prerozdeľovať niektorých z pacientov,“ doplnil Stalmašek.

Kysucká nemocnica v Čadci prestala prijímať nakazených

Tento týždeň ďalších pacientov s ochorením COVID-19 na niekoľko dní prestala prijímať Kysucká nemocnica v Čadci a obrátila sa na ministerstvo zdravotníctva, ktoré vydalo žilinskej nemocnici pokyn na príjem týchto pacientov. „Od pondelňajšej noci sme preto preberali aj COVID pacientov z Čadce, čo výrazne ovplyvnilo našu prevádzku a znásobilo počet hospitalizovaných. Napriek tomu, že nemáme infekčné ani pľúcne oddelenie, aktuálne sa na COVID oddelení staráme o 65 ľudí, pričom 20 z nich s ťažkým alebo ťažším priebehom je zo spádovej oblasti Čadce,“ objasnil generálny riaditeľ FNsP Žilina s tým, že vzhľadom na obložnosť pandemického pavilónu A presahujúcu 80 % už dnes preložia 10 pacientov do novootvoreného COVID pavilónu B v priestoroch Liečebne dlhodobo chorých.

Pavilón v COVID častiach hermeticky uzatvorili

„Aktuálne otvárame prvú červenú časť LDCH, kde máme na začiatok k dispozícii 30 lôžok, následne vieme reprofilizovať ďalších 60. Hospitalizovaní tu budú pacienti s ľahším priebehom ochorenia, o ktorých sa bude starať odborný lekársky a ošetrovateľský personál,“ doplnil Stalmašek. Pavilón v COVID častiach stavebnými úpravami hermeticky uzatvorili, vytvorili ochranné filtre a zabezpečili dôsledné oddelenie červených a zelených zón. K 6. novembru v pandemickom pavilóne A odo dňa jeho otvorenia 19. októbra prijali 116 pacientov, pričom 65 je naďalej hospitalizovaných, 43 sa podarilo stabilizovať a prepustiť do domácej liečby a v ôsmich prípadoch sa zdravotníkom pacienta nepodarilo zachrániť.

Zdroj: sita, foto: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Fungujú na hrane! Žilinská nemocnica otvára druhý pandemický pavilón

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku