eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/grand warszawski

Frontex v zamestná pozorovateľov. Posily bude tvoriť 40 nových ľudí

Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex) ponúkne do konca marca alebo začiatku apríla prácu 15 potenciálnym pozorovateľom základných práv, oznámil vo štvrtok výkonný riaditeľ organizácie Fabrice Leggeri. Informovala o tom agentúra DPA.

Podľa pravidiel EÚ, ktorými sa riadi agentúra, by malo byť prijatých celkovo 40 kandidátov. V posledných mesiacoch bola agentúra pod drobnohľadom pre údajné porušenia ľudských práv, ako napríklad vracanie migrantov na člnoch do prístavov, odkiaľ pôvodne vyplávali, alebo do medzinárodných vôd. Spoločné pátranie médií zverejnené v októbri odhalilo jej účasť na niekoľkých zásahoch a podnietilo tak vyšetrovanie v agentúre.

Pri riešení údajných nedostatkov Frontex postupoval pomaly, tvrdia kritici. Podľa nariadenia EÚ mali byť úradníci prijatí do 5. decembra. Vo štvrtok – prvý deň štvormesačného preverovania skupinou poslancov Európskeho parlamentu – sa Leggeri zastal svojej agentúry tvrdiac, že proces spomalili niektoré právne problémy a pandemická situácia.

Leggeri poprel akékoľvek zapojenie agentúry do zatlačovania migrantov poukazujúc na správu medzinárodnej pracovnej skupiny, ktorá má byť zverejnená v piatok. “Môžem povedať…, že neexistovali, nazvime ich opodstatnené alebo na dôkazoch založené fakty alebo závery, ktoré by potvrdili, že agentúra Frontex sa zúčastnila alebo dopustila porušenia základných práv,” povedal poslancom.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy