eReport.sk
Francúzski policajti. Ilustračné foto: shutterstock

Francúzskych policajtov postavili pred súd! Útočili na muža tmavej pleti, usvedčilo ich toto video

Policajti sa dostavili na súd okolo obeda, deň po tom, čo sa vo Francúzsku uskutočnili masové protesty proti policajnému násiliu a novému návrhu zákona o bezpečnosti. Návrh zákona tento týždeň schválila dolná komora francúzskeho parlamentu, v januári budú o ňom rokovať senátori.

Štyroch francúzskych policajtov, ktorých zadržali po tom, ako sa na internete objavilo video ako fyzicky útočia na hudobného producenta tmavej pleti Michela Zeclera, predviedli v nedeľu postavili pred súd. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na nemenovaný zdroj oboznámený s prípadom.

Policajtov zrejme zakážu snímať

Policajti sa podľa slov tohto zdroja dostavili na súd okolo obeda, deň po tom, čo sa vo Francúzsku uskutočnili masové protesty proti policajnému násiliu a novému návrhu zákona o bezpečnosti, ktorý by obmedzil právo zhotovovať a zverejňovať zábery policajtov pri výkone služby. Návrh zákona tento týždeň schválila dolná komora francúzskeho parlamentu, v januári budú o ňom rokovať senátori.

Macron označil zábery za hanebné

Štyria policajti, ktorých dočasne postavili mimo službu, zadržiava generálny inšpektorát národnej polície (IGPN) a vyšetrujú ich pre podozrenie z “rasisticky motivovaného násilného činu” a krivej výpovede. Francúzsky prezident Emmanuel Macron označil zábery, na ktorých policajti fyzicky útočia na Zeclera, za “hanebné”.

Zdroj: YouTube.com

Politickí komentátori tvrdia, že zábery, ktoré ako prvý zverejnil server Loopsider, by sa nikdy nedostali na verejnosť, ak by už platil zmienený kontroverzný návrh zákona. Takáto legislatíva by podľa kritikov skomplikovala prácu novinárov a sťažila dokumentovanie prípadov neprimeraného policajného násilia či zneužívania služobného postavenia. Vláda naopak v súvislosti s návrhom poukazuje na potrebu ochrany policajtov.

Polícia na protestoch zadržala vyše 80 ľudí

V sobotu sa v približne v 70 francúzskych mestách konali protesty proti policajnému násiliu i zmienenému kontroverznému návrhu bezpečnostného zákona, na ktorých sa zúčastnili desaťtisíce ľudí. V Paríži a ďalších mestách demonštrácie sporadicky vyústili aj do násilností, počas ktorých utrpelo zranenia celkovo 76 policajtov. Polícia na protestoch zadržala dovedna 81 ľudí.

Zdroj: tasr

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Sledujte nás

Nehanbite sa, ozvite sa. Radi sa stretávame so zaujímavými ľuďmi a nachádzame nových priateľov.