eReport.sk
Slováci sú za odluku cirkvi od štátu
Slováci sú za odluku cirkvi od štátu. Ilustračné foto: shutterstock

Francúzsko: Jedenásť biskupov bolo obvinených zo sexuálneho násilia

Jedenásť bývalých i súčasných francúzskych biskupov bolo obvinených zo sexuálneho násilia. V pondelok to uviedol predseda Konferencie biskupov Francúzska Eric de Moulins-Beaufort. TASR prevzala správu z agentúry AFP.

Medzi obvinenými je aj kardinál a bývalý dlhoročný biskup z mesta Bordeaux Jean-Pierre Ricard, ktorý sa priznal k „zavrhnutiahodnému“ činu na 14-ročnom dieťati, povedal de Moulins-Beaufort novinárom. Všetci obvinení budú čeliť buď trestnému stíhaniu alebo cirkevnému disciplinárnemu konaniu, uviedol predseda Konferencie biskupov Francúzska. Ricarda vymenoval za kardinála v roku 2016 pápež František, píše AFP.

Francúzski biskupi sa v pútnickom meste Lurdy stretávajú na jesennej konferencii a plánujú diskutovať o zlepšení svojej komunikácie a transparentnosti v súvislosti s obvineniami duchovných zo sexuálnych trestných činov.

Katolícku cirkev vo Francúzsku minulý rok vážne zasiahli zistenia o rozsiahlom zneužívaní maloletých osôb kňazmi a diakonmi z 50. rokov minulého storočia.

Podľa zistení vyšetrovateľov za uplynulých sedem desaťročí francúzski duchovní zneužili 216.000 maloletých. Pri započítaní laikov, ktorí pracovali v cirkevných školách či v charite, bolo obeťami sexuálneho násilia až 330.000 detí. Vyšetrovatelia vyzvali Cirkev, aby obetiam vyplatila odškodné.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Francúzsko: Jedenásť biskupov bolo obvinených zo sexuálneho násilia

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti