eReport.sk
Macron pod paľbou kritiky
Francúzsky prezident Emmanuel Macron. Foto: tasr

Francúzski farmári začali s blokádou Paríža, doprava kolabuje na všetkých hlavných tepnách

Francúzski poľnohospodári začali v v pondelok s časovo neobmedzeným „obliehaním“ Paríža, pričom začali blokovať viaceré hlavné ťahy ciest. Ich cieľom je vyvinúť tlak na vládu, aby im vytvorila lepšie pracovné podmienky.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Orbán zoči-voči Zelenskému
  2. TV Markíza vyrobila prvého virtuálneho moderátora ako upozornenie na to, čo dnes dokáže umelá inteligencia. Bielik nadšený nie je.
  3. Navaľného právnici sú vo väzbe pre podozrenie z účasti v extrémistickej skupine
  4. justicia, spravoldivost, pravo

Odmietajú ustúpiť

Protestná akcia farmárov v pondelok ráno výrazne skomplikovala dopravnú situáciu, najmä v okolí veľkých miest, informoval spravodajský web RTL.

Farmári totiž svojimi traktormi a nákladnými autami zablokovali cesty alebo na nich spomaľujú dopravu. Svoju nátlakovú akciu chcú v pondelok popoludní zintenzívniť zriadením ôsmich „škrtiacich“ bodov pozdĺž hlavných tepien do Paríža.

Parížska prefektúra už medzičasom vyzvala obyvateľov metropolitnej oblasti Paríža, aby pred použitím svojho auta uprednostnili hromadnú dopravu.

Vláda sa spamätala neskoro

Francúzsky minister poľnohospodárstva Marc Fesneau v pondelok vo vysielaní stanice France 2 informoval, že vláda do 48 hodín zverejní nové opatrenia na pomoc poľnohospodárom.

Francúzsky premiér Gabriel Attal pritom už v piatok oznámil sériu ústupkov voči farmárom, ktoré však – podľa AFP – nestačili na zmiernenie krízy.

Počas nedeľnej návštevy na jednej z fariem Attal zopakoval, že vláda bude reagovať na obavy farmárov a prijme ďalšie opatrenia.

Farmári vo Francúzsku sa sťažujú na nadmernú byrokraciu, klesajúce príjmy, nízke dôchodky i prísne ekologické predpisy, ktoré ich – údajne – znevýhodňujú voči kolegom zo susedných štátov.

Macronova žiadosť

Francúzsky prezident Emmanuel Macron osobitne požiadal bezpečnostné zložky, aby zaistili prevádzku letiska Roissy-Charles de Gaulle na severe Paríža a letiska Orly na juhu metropolitnej oblasti. Nariadil tiež zabezpečiť, aby fungovalo aj medzinárodné veľkoobchodné centrum s potravinami nachádzajúce sa južne od Paríža.

Arnaud Rousseau, predseda farmárskeho odborového zväzu FNSEA, v rozhovore pre spravodajský portál RTL v reakcii na Macronov pokyn vyhlásil:

„Nie sme tu, aby sme Francúzov vyhladovali, chceme mať tú česť ich nakŕmiť…Naším cieľom nie je komplikovať životy Francúzov. Obliehanie Paríža je na to, aby nás bolo lepšie počuť“.

K protestu francúzskych poľnohospodárov sa pridali aj ich kolegovia z Belgicka, ktorí zintenzívnili svoju kampaň a v nedeľu zablokovali kľúčovú diaľnicu. Ich požiadavky voči belgickej vláde sú prakticky totožné s tými, ktoré žiadajú francúzski farmári.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Francúzski farmári začali s blokádou Paríža, doprava kolabuje na všetkých hlavných tepnách

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie