eReport.sk
Screenshot, Ivan Gašparovič pre eReport
Screenshot, Ivan Gašparovič pre eReport

I. Gašparovič: SMER ani Hlas nemajú čo hľadať vo frakcii Patriot. Popreli by to, na čom stavali svoje strany a programy


Ivan Gašparovič sa zhováral s redaktorom eReportu Jozefom Hübelom. Hovorili o novom slovenskom prezidentovi Petrom Pellegrinim, ale prebrali aj celoeurópske témy, napríklad rusko – ukrajinský konflikt, problémy EÚ a NATO a dotkli sa aj témy česko – slovenských vzťahov. Ivan Gašparovič priznal, že keď počul slová českého prezidenta pred slovenskými parlamentnými voľbami o tom, že víťazstvo Smeru pokazí naše vzájomné vzťahy, nevedel nájsť slová.

Frakcia Patriot nie je vhodná pre Smer ani Hlas

Podľa bývalej hlavy štátu inštitúcie NATO a EÚ potrebujú reformy. Problém vidí hlavne v tom, ako vnímajú tieto organizácie národnú identitu štátov. Toto bude aj úloha pre nového slovenského prezidenta Petra Pellegriniho – riešiť problémy a hľadať pozíciu Slovenska vo „svete“.

Ivan Gašparovič pre eReport. Zdroj: YouTube

Podľa Ivana Gašparoviča bude kľúčové, ako v Nemecku a Francúzsku, po prekvapivých výsledkoch parlamentných volieb, zostavia vlády. Od toho závisí totiž aj to, akým smerom sa bude uberať Európska únia. A od toho závisí aj celkový postoj EÚ k Ukrajine.

Reč prišla aj na novú frakciu v Europarlamente, frakciu založenú A. Babišom a V. Orbánom, Patriot. Ivan Gašparovič vyslovil zaujímavý názor. Podľa neho ani SMER-SSD ani Hlas-SD v tejto frakcii nemajú čo hľadať, pretože by stratili to, na čom budovali svoje strany a svoje programy. Môžu s touto frakciou hľadať spoločné témy, ale spoločnú cestu by podľa našej bývalej hlavy štátu hľadať nemali.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Francúzsky prezident Emmanuel Macron
  2. Maďarský premiér Viktor Orbán
  3. Prezident SR Peter Pellegrini

Na druhe strane si Ivan Gašparovič myslí, že európski socialisti, ktorí pozastavili členstvo obom spomínaným slovenským stranám, by mali týmto stranám opäť otvoriť členstvo, lebo ich budú potrebovať.

Konanie českých politikov je nepochopiteľné

Spolu s moderátorom Jozefom Hübelom zhodnotili aj naše vzťahy s Českom a Poľskom. Prvé návštevy nášho nového prezidenta viedli práve do týchto dvoch krajín. Ivanovi Gašoarovičovi je veľmi ľúto postoja českej vlády a slová a konanie prezidenta Petra Pavla, ale aj českého premiéra sú preňho nepochopiteľné.

Ivan Gašparovič je presvedčený, že mierové rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou budú. Nemusí to však byť práve z iniciatívy Viktora Orbána, ktorý ako jediný premiér krajín EÚ navštívil aj Kyjev aj Moskvu.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

I. Gašparovič: SMER ani Hlas nemajú čo hľadať vo frakcii Patriot. Popreli by to, na čom stavali svoje strany a programy

Odoberať
Upozorniť na
17 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre