eReport.sk
Afroameričanka Hester Fordová
Hester McCardell Fordová. Foto: charlotteobserver.com

FOTO Zomrela najstaršia Američanka, má 288 potomkov! Manžela pochovala dávno

Vo veku 116 rokov zomrela v sobotu Afroameričanka Hester Fordová, ktorá bola najstarším obyvateľom USA. Fordová, narodená v roku 1905, keď bol vynájdený zmrzlinový kornútok a začínali sa práce na Panamskom prieplave, skonala doma v meste Charlotte v štáte Severná Karolína, oznámila podľa agentúry AFP v nedeľu na Facebooku jej pravnučka Tanisha Myersová.

Fordová po sebe zanechala 288 potomkov: dvanásť detí, 48 vnúčat, 108 pravnúčat a 120 prapravnúčat. Iné údaje uvádza portál charlotteobserver.com, ktorý píše o 68 vnúčatách, 125 pravnúčatách a najmenej 120 prapravnúčatách.

Hester McCardell Fordová na videosnímke lokálneho periodika z meste Charlotte, kde žila. – Foto: charlotteobserver.com

Presný dátum jej narodenia nie je známy, no Gerontologická výskumná skupina (GRG), overujúca vek ľudí, ktorí majú najmenej 110 rokov, ju uznala za najstaršiu Američanku. Podľa jej rodiny však existujú dokumenty zo sčítania ľudu, podľa ktorých sa Fordová narodila už v roku 1904.

Až do svojich 108 rokov žila sama

Fordová sa narodila na farme v štáte Južná Karolína, kde zbierala a sadila bavlnu a obrábala pole. Neskôr pracovala dlhé roky ako opatrovateľka.

Jej manžel, za ktorého bola 45 rokov vydatá, zomrel v roku 1963 ako 57-ročný. Fordová sa už nikdy nevydala a až do svojich 108 rokov žila sama v tom istom dome v meste Charlotte.

Aktuálne je v USA najstaršou 114-ročná žena

Podľa GRG j po Fordovej smrti je najstarším občanom USA 114-ročná Thelma Sutcliffová z Omahy v štáte Nebraska. Za najstaršieho žijúceho človeka na svete je považovaný 118-ročný Japonec Kane Tanaka.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

FOTO Zomrela najstaršia Američanka, má 288 potomkov! Manžela pochovala dávno

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti