eReport.sk
Na snímke, ktorú poskytla Tlačová kancelária ukrajinského prezidenta, zľava predseda vlády SR Eduard Heger, vedúci kancelárie prezidenta Ukrajiny Andrij Jermak, prezidentka Moldavska Maia Sanduová, prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj, predseda vlády Slovinska Robert Golob, predseda vlády Ukrajiny Minister Denys Šmyhal a chorvátsky premiér Andrej Plenkovič pózujú pre skupinovú fotografiu počas summitu Buča v Kyjeve na Ukrajine v piatok 31. marca 2023.
Na snímke, ktorú poskytla Tlačová kancelária ukrajinského prezidenta, zľava predseda vlády SR Eduard Heger, vedúci kancelárie prezidenta Ukrajiny Andrij Jermak, prezidentka Moldavska Maia Sanduová, prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj, predseda vlády Slovinska Robert Golob, predseda vlády Ukrajiny Minister Denys Šmyhal a chorvátsky premiér Andrej Plenkovič pózujú pre skupinovú fotografiu počas summitu Buča v Kyjeve na Ukrajine v piatok 31. marca 2023. Foto: tasr/ap

FOTO Zelenskyj obvinil Rusko: TOTO pácha ich armáda všade, kam príde!

Zelenskyj obvinil Rusko. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok apeloval, aby sa mesto Buča stalo „symbolom spravodlivosti“. Vyhlásil to na prvé výročie stiahnutia Ruska z tohto mesta pri Kyjeve, ktoré je teraz stelesnením obvinení z ruských vojnových zločinov. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AFP.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Premiér Heger a prezident Zelenskyj
  2. Dočasne poverený premiér SR Eduard Heger a šéfovia vlád Česka a Poľska Petr Fiala a Mateusz Morawiecki v spoločnom článku v americkom zahraničnopolitickom časopise Foreign Affairs v pondelok vyzvali slobodný svet, aby vytrval v podpore Ukrajiny.
  3. Taraba kritizuje podivný Matovičov úrad
  4. U Lipšica je všetko v poriadku?

„Musíme urobiť všetko pre to, aby sa Buča stala symbolom spravodlivosti… Chceme, aby sa každý ruský vrah, kat, terorista zodpovedal za každý zločin,“ povedal Zelenskyj na kyjevskom summite o zločinoch v Buči.

Ukrajinský prezident predtým navštívil Buču s lídrami viacerých ďalších krajín. Na spomienkovej ceremónii sa zúčastnili premiér SR Eduard Heger, moldavská prezidentka Maia Sanduová a predsedovia vlád Chorvátska a Slovinska Andrej Plenkovič a Robert Golob.

Dočasne poverený predseda vlády SR Eduard Heger na tlačovej konferencii v rímci summitu Buča v Kyjeve na Ukrajine v piatok 31. marca 2023.

Dočasne poverený predseda vlády SR Eduard Heger na tlačovej konferencii v rímci summitu Buča v Kyjeve na Ukrajine v piatok 31. marca 2023. – Foto: tasr/ap

„To, čo sa stalo v Buči, pácha ruská armáda všade, kam príde,“ vyhlásil Zelenskyj na summite po návrate do Kyjeva. Tragédia Buče je podľa neho príkladom „systematického genocídneho násilia, ktoré je podstatou ruských činov na všetkých okupovaných ukrajinských územiach“.

Ukrajina odhaduje, že v oblasti Buče zomrelo približne 1400 civilistov a v samotnom meste 637. Ukrajina využije svoj justičný systém na to, aby sa za svoje činy zodpovedala „väčšina ruských vrahov a teroristov“, povedal Zelenskyj. Krajina sa bude spoliehať aj na Medzinárodný trestný súd (ICC), ktorý „môže v rámci svojich právomocí trestne stíhať ruských vojnových zločincov na rôznych úrovniach“. Kyjev pracuje tiež na zriadení osobitného tribunálu pre zločin agresie Ruska proti Ukrajine.

FOTO Zelenskyj s lídrami ďalších krajín reagoval na udalosti v Buči

GALÉRIA – Foto: tasr/ap/fb/premir.sr

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vo videu v piatok večer povedal, že Spojené štáty „sa budú snažiť dosiahnuť trestnú zodpovednosť a spravodlivosť tak dlho, ako bude treba“.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v piatok obvinil Moskvu, že „umožňuje, dokonca povzbudzuje“ k páchaniu vojnových zločinov na Ukrajine. „Ruská agresia vedie k systematickým vojnovým zločinom proti Ukrajine a jej obyvateľom,“ povedal vo videoodkaze, ktorý pustili na stretnutí v Kyjeve.

„Tieto zločiny, ktoré idú proti všetkým vojnovým zákonom, zostávajú nepotrestané, a preto ruskí lídri umožňujú, aby sa diali, dokonca ich povzbudzujú. Je to v rozpore s medzinárodným právom a má to jasný cieľ – podrobiť si ukrajinský národ násilím,“ uviedol Macron.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

FOTO Zelenskyj obvinil Rusko: TOTO pácha ich armáda všade, kam príde!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti