tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Foto: wikipedia

FOTO Zarába aj po smrti: Da Vinciho kresbu medvedej hlavy vydražili za rekordnú sumu

Kresba medvedej hlavy od talianskeho renesančného majstra Leonarda da Vinciho sa na aukcii v Londýne predala za rekordných 10,2 milióna eur. Dielo s rozmermi iba sedem krát sedem centimetrov vzniklo pred vyše 500 rokmi. Informovala o tom v piatok stanica BBC.

Doteraz bola Leonardovou najdrahšou kresbou „Jazdec a kôň“, ktorá sa v roku 2001 predala za 9,4 milióna eur. Podľa aukčného domu Christie’s, ktorý dražbu uskutočnil, patrí „Medvedia hlava“ k iba hŕstke Leonardových kresieb, ktoré sú v súkromných rukách. Identitu nového vlastníka nezverejnili.

Kresba Leonarda da Vinciho – medvedia hlava – Foto: foto: twitter

Kresba bola vytvorená striebornou ceruzkou na bledom ružovobéžovom papieri a patrí do série umelcových miniatúr zvierat, ktorá pochádza zo začiatku 80. rokov 15. storočia. Skica v minulosti patrila britskému maliarovi a zberateľovi Thomasovi Lawrenceovi (1769-1830), v roku 1860 sa na aukcii Christie’s predala za dve a pol libry. Kresba sa objavila na množstve výstav vrátane veľkej šou v londýnskej Národnej galérii v roku 2011.

Leonardo da Vinci (1452-1519) je známy svojim výtvarným umením, ako aj mechanickými vynálezmi. V roku 2017 sa na dražbe v New Yorku predala 500-ročná maľba Krista, pripisovaná Leonardovi, za rekordných 380 miliónov eur. Predaj diela známeho ako „Spasiteľ sveta“ predstavuje dosiaľ najvyššiu aukčnú cenu za akékoľvek umelecké dielo.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

FOTO Zarába aj po smrti: Da Vinciho kresbu medvedej hlavy vydražili za rekordnú sumu

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku