eReport.sk
Filipínska sopka Taal chŕli nebezpečný toxický ply
Sopka Taal chŕli nebezpečný toxický plyn. Foto: tasr/ap

FOTO Veľká evakuácia na Filipínach: Prebudila sa sopka, od roku 1573 vybuchla 33-krát!

Najmenej 2400 ľudí muselo opustiť svoje domovy v blízkosti filipínskeho hlavného mesta Manila pre hrozbu výbuchu sopky Taal, ktorá do vzduchu chrlí nebezpečný toxický plyn. V sobotu o tom informovali miestne úrady.

Agentúra AFP uvádza, že miestne úrady vyzvali na evakuáciu ľudí žijúcich v osadách na brehu jazera Taal, v ktorom sa sopka nachádza.

Chlapci odpočívajú v miestnej škole, ktorá sa zmenila na evakuačné cetrum v dôsledku hrozby výbuchu sopky. – Foto: tasr/ap

Predpokladá sa však, že v nasledujúcich dňoch bude nutné evakuovať aj ďalších obyvateľov tohto regiónu. Väčšina evakuovaných ľudí hľadá útočisko buď v miestnych školách, alebo u svojich príbuzných.

Imelda Reyesová si utiera slzy počas rozhovoru v evakuačnom centre po tom, čo opustila svoj dom vo filipínskom meste Laurel v provincii Batangas pre hrozbu výbuchu sopky Taal v piatok 2. júla 2021. – Foto: tasr/ap

Podľa predstaviteľov civilnej ochrany obyvateľstva by v najhoršom prípade mohlo byť toxickému plynu zo sopky vystavených až 317.000 ľudí. Sopka Taal, ktorá sa nachádza v provincii Batangas zhruba 66 kilometrov južne od metropoly Manila, chrlí do vzduchu oxid siričitý už niekoľko dní. Ide o jednu z najaktívnejších sopiek na Filipínách, ktorá leží v oblasti tzv. Ohnivého kruhu, čo je oblúk sopiek a tektonicky nepokojných oblastí obopínajúcich tichomorskú panvu.

Jazero na chov rýb, ktoré sa nachádza pod sopku Taal vo filipínskom meste Agoncillo v piatok 2. júla 2021. – Foto: tasr/ap

Sopka Taal naposledy vybuchla 12. januára 2020 a spôsobila vysídlenie viac než 376.000 ľudí z okolitých miest. Od roku 1573 vybuchla 33-krát. V dôsledku chorôb v evakuačných centrách a nehôd zapríčinených hustým sopečným popolom zahynulo podľa provinčnej vlády 33 ľudí. Ide o obľúbenú turistickú destináciu predovšetkým kvôli pozoruhodnému kráterovému jazeru, pripomenula agentúra DPA.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport