eReport.sk
Miesto, kde lavína pochovala v Tatrách mladého muža.
Miesto, kde lavína pochovala v Tatrách mladého muža. Foto: fb/hzs.sk

FOTO Tragédia v Tatrách: Lavína pochovala skialpinistu (†25): Bol zasypaný v hĺbke 1,5 metra!

PODBANSKÉ – Lavína v Západných Tatrách usmrtila v stredu 25-ročného skialpinistu. Horská záchranná služba (HZS) o tom informovala na svojej internetovej stránke.

Horských záchranárov požiadal o pomoc skialpinista, ktorý lyžoval dole z Holého vrchu do Kamenistej doliny spolu s dvoma kamarátmi. „Skialpinisti lyžovali žľabom, ktorý sa v spodnej časti zužuje a vytvára terénnu pascu. Spustili lavínu, ktorá dvoch z nich zasypala. Všetci mali komplet lavínový výstroj. Dvaja skialpinisti boli úplne kriticky zasypaní, teda celkom pod povrchom lavíny,“ uviedli.

Kamarát, ktorý bol asi meter pod snehom, prežil

Doplnili, že po prijatí správy požiadali o súčinnosť posádku leteckých záchranárov z Popradu. „Na heliporte v Starom Smokovci nastúpili do vrtuľníka dvaja horskí záchranári a spoločne leteli do Kamenistej doliny. Nezasypanému skialpinistovi sa pomocou lavínového vyhľadávača podarilo nájsť najskôr jedného kamaráta, ktorý bol približne jeden meter hlboko. Po vykopaní bol krátko dezorientovaný z nedostatku kyslíka, ale hneď sa u neho spontánne obnovili životné funkcie. Ľahšie zranenú mal dolnú končatinu,“ priblížili horskí záchranári.

FOTO Zábery z miesta tragickej udalosti v Západných Tatrách

GALÉRIA – Foto: fb/hzs.sk

Obaja skialpinisti spoločne pokračovali v hľadaní ďalšieho kamaráta. „Ten bol zasypaný v hĺbke 1,5 metra a po vykopaní neboli u neho prítomné životné funkcie, preto začali s jeho oživovaním. Po prílete vrtuľníka lekár Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby spoločne so záchranármi HZS pokračovali v oživovaní. Žiaľ, bezúspešne. Následne skialpinistov transportovali na Podbanské, kde zraneného prevzala posádka rýchlej zdravotnej pomoci na prevoz do nemocnice. Telesné pozostatky 25–ročného skialpinistu odovzdali príslušníkom Policajného zboru a obhliadajúcemu lekárovi,“ dodali horskí záchranári.

Zdroj: fb/hzs.sk

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

FOTO Tragédia v Tatrách: Lavína pochovala skialpinistu (†25): Bol zasypaný v hĺbke 1,5 metra!

Čítajte viac…

Politika

Šport

Zaujímavosti