eReport.sk
Deň Rusínov v Medzilaborciach.
Deň Rusínov v Medzilaborciach. Zdroj: fb/peter.krajnak.58

FOTO Rusíni majú sviatok: Nemajú sa za vraj čo hanbiť, pri sčítaní to však vyzeralo inak

MEDZILABORCE – Celonárodné oslavy Dňa Rusínov sa počas víkendu konajú v Medzilaborciach. V sobotu bol ich súčasťou slávnostný sprievod mestom a kultúrny program. 

Účastníci si pripomenuli aj 30. výročie prvého Svetového kongresu Rusínov, ktorý sa konal v roku 1991 práve v Medzilaborciach. Program v nedeľu (13. 6.) zakončia dopoludňajšie slávnostné bohoslužby.

Rusíni tu oddávna žili a dodnes žijú

Rusínska obroda na Slovensku (ROS) organizuje Deň Rusínov každoročne 12. júna. „Hlavným cieľom podujatia je prezentovať širokej verejnosti na Slovensku, že Rusíni tu oddávna žili a dodnes žijú, že majú svoje znaky, ktorými sú jazyk, kultúra a východný obrad, teda vierovyznanie. Chceme to prezentovať, aby široká verejnosť vedela, že okrem iných 13 národnostných menšín, ktoré žijú na Slovensku a sú oficiálne uznané, je aj rusínska a žijú tu ľudia, ktorí, dá sa povedať, stáli pri zrode Československej republiky a neskôr aj Slovenskej republiky a sú lojálnymi občanmi, aj keď nie sú slovenskej, ale rusínskej národnosti,“ povedal predseda ROS Martin Karaš.

Odhady sa diametrálne odlišujú od reality

V súvislosti s aktuálnym sčítaním obyvateľstva na Slovensku vyjadril nádej, že k rusínskej národnosti sa prihlási opätovne viac ľudí, keďže doterajšie sčítania podľa neho neodrážali reálny počet Rusínov. „Podľa našich odhadov je na Slovensku možno 150.000 až 200.000 Rusínov, ale reálne sa k svojej národnosti pri predchádzajúcom sčítaní ľudu prihlásilo len 34.000 obyvateľov a k materinskému jazyku okolo 55.000 obyvateľov. Keďže vidíme ten potenciál, že by sa Rusíni mohli hlásiť k svojej národnosti a mohli by ju takto podporiť, mali sme motiváciu robiť kampaň a prezentovať ľuďom, že sme Rusíni, že sa nemajú za čo hanbiť a že tá doba, keď sme boli zakázaní, je už dávno preč,“ povedal. Pripomenul pritom, že v minulom režime do roku 1989 bolo všetko rusínske vydávané za ukrajinské.

Podujatia sa konali aj v ďalších obciach a mestách

Na podujatí v Medzilaborciach, „hlavnom meste Rusínov“, sa zúčastnili aj vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí), viacerí poslanci Národnej rady (NR) SR a vyššieho územného celku či predstavitelia miestnej a regionálnej samosprávy.

Podujatia k tomuto dňu sa konali aj v ďalších obciach a mestách. V Spišskej Novej Vsi v Múzeu Spiša v rámci prebiehajúcej výstavy Rusíni na Spiši pripravili pre návštevníkov špeciálny program približujúci rusínsku históriu, kultúru, tradície a folklór.

Krajňák sa hrdo hlási k Rusínom

Na záver ponúkame fotogalériu z dnešného sviatku Rusínov, ktoré oslávili v Medzilaborciach, fotografie zverejnil na sociálnej sieti bývalý štátny tajomník ministerstva školstva Peter Krajňák (Most-Híd). „Na prvom mieste som Šarišan, určujúca je príslušnosť k regiónu. V sčítaní som si ako prvú uviedol rusínsku národnosť. Obe babky sú gréckokatolíčky. Jedna je od Drienova, kam pred tristo rokmi prišla, nevedno odkiaľ, na pozvanie šľachtickej rodiny Andrássyovcov skupina Rusínov. Druhá babka, jej mama bola sesternica biskupa Gojdiča, bola dcéra gréckokatolíckeho kňaza,“ uviedol 40-ročný Krajňák pre Denník N v apríli tohto roku.

Galéria – Foto: fb/peter.krajnak.58

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport