eReport.sk
Foto: tasr

FOTO Rodičia Jána Kuciaka: Nárokujú si od Tomáša Szabóa jeden milión eur

AKTUALIZOVANÉ – Nepriame dôkazy dokazujú, že objednávateľom vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej bol Marian Kočner. Vyplýva to z vyjadrení rodičov novinára k rozsudku Špecializovaného trestného súdu, ktorý v septembri 2020 v tejto kauze oslobodil spod obžaloby Mariana Kočnera a Alenu Zsuszsová.

Rodičia Kuciaka prostredníctvom svojho niekdajšieho splnomocnenca tvrdia, že výpoveď Zoltána Andruskóa, ktorý v kauze vraždy novinára uzavrel dohodu a dostal 15-ročný trest odňatia slobody, je verifikovaná polohou jeho mobilného telefónu. Uviedli to vo vyjadrení k rozsudku ŠTS.

Nepriame dôkazy

„Ani raz počas trestného konania nepripustil, že by sa mýlil v otázke mena objednávateľa a sprostredkovateľa úkladnej vraždy,” sprostredkoval ich slová v utorok predseda senátu Najvyššieho súdu SR Peter Paluda. Nesúhlasia ani s tvrdením ŠTS, že úmyslom svedka Petra Tótha je usvedčovať Mariana Kočnera ako objednávateľa vraždy. Tvrdia, že výpoveď spolupracujúceho svedka nemá menšiu hodnotu ako iné dôkazy a nemôže byť a priori vylúčená.

Druhým reťazcom nepriamych dôkazov, ktorý podľa nich vedie k objednávateľovi vraždy novinára so snúbenicou, sú informácie zo sledovania novinárov. „Mariana K. priamo spája s vykonávateľmi. Hoci poprel sledovanie novinárov, sledovanie Jána Kuciaka ho spája s jeho vraždou,” opísal Paluda postoj rodičov Kuciaka. Poškodení sú presvedčení, že Kuciak svojou činnosťou ohrozoval beztrestnosť Mariana Kočnera a jeho životný štýl.

Zdroj: tasr

Andruskó klame?

Obžalovaná Alena Zsuzsová k odvolaniu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry uviedla, že Andruskó klame. Dôkazom má byť, že krivo obvinil Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovú aj z vraždy inej novinárky. „Hodil to na ňu a na obžalovaného Mariana K. len preto, aby sa vyhol doživotiu,” sprostredkoval jej slová predseda senátu NS SR. Alena Zsuzsová tiež tvrdí, že Andruskó mal motív objednať si vraždu Kuciaka.

Právny zástupca Aleny Zsuzsovej Štefan Neszméry považuje znalecký posudok Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, ktorý analyzuje komunikáciu medzi Marianom Kočnerom a Alenou Zsuzsovou cez aplikáciu Threema, za účelový.

Náhrada nemajetkovej ujmy

Rodičia zavraždeného novinára Jána Kuciaka si nárokujú náhradu nemajetkovej ujmy od Tomáša Szabóa v súhrnnej výške jeden milión eur. Výška nemajetkovej ujmy 70 000 eur, ktorú určil Špecializovaný trestný súd pre každého z rodičov Kuciaka, podľa nich predstavuje odškodnenie pri nedbanlivostnom usmrtení, a nie pri úkladnej vražde. Argumentujú, že smrť vlastného dieťaťa je stratou najcennejšej hodnoty. Táto požiadavka zaznela na utorkovom verejnom zasadnutí na Najvyššom súde SR, ktorý sa zaoberá odvolaniami v prípade kauzy vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

ŠTS v tejto kauze uznal v septembri 2020 Tomáša Szabóa za vinného, a to aj v prípade vraždy podnikateľa Petra Molnára, a odsúdil ho na 25-ročný trest odňatia slobody. Tomáš Szabó sa voči rozsudku odvolal. Vo svojom odvolaní k rozsudku ŠTS vo veci vraždy podnikateľa Molnára sa prostredníctvom svojho obhajcu vyjadril k výpovedi Miroslava Marčeka, ktorý je v prípade vraždy Kuciaka a Kušnírovej už právoplatne odsúdený na 25-ročný trest odňatia slobody. Tvrdí, že jeho prítomnosť na mieste činu nemožno brať do úvahy. Nie je podľa neho preukázané, že mal na tomto skutku participovať. Spochybnil tiež výpoveď Zoltána Andruskóa, ktorý už v kauze úkladnej vraždy uzavrel dohodu a dostal trest 15 rokov odňatia slobody. Tomáš Szabó odmietol aj participáciu na úkladnej vražde Kuciaka a jeho snúbenice.

Kušnírová požaduje doplnenie dokazovania

Mama zavraždenej Zlatica Kušnírová požaduje prostredníctvom splnomocnenca Romana Kvasnicu doplnenie dokazovania o viaceré dôkazy. Poukazuje na nevysporiadanie sa ŠTS so všetkými okolnosťami, dôležitými pre rozhodnutie. Tvrdí, že je nezistiteľné, aké okolnosti mali vplyv na pohľad ŠTS voči dôveryhodnosti Andruskóa pri rozhodovaní o vine Mariana Kočnera a voči Marčekovi v rozhodovaní o vine Tomáša Szabóa Poukázala na to, že pri oboch ide o takzvaných kajúcnikov.

Myslí si, že senát ŠTS bral do úvahy len časti online komunikácie medzi obžalovanými, ktoré nepreukazovali ich vinu. Upozorňuje na omyl ŠTS pri skúmaní USB kľúčov, keďže jeden z nich nepripustil ako dôkaz. V súlade s odvolaním prokurátora aj Kušnírová požaduje vrátenie veci na ŠTS a požaduje tiež iné zloženie senátu.

NS SR v utorok doplnil dokazovanie odpísaním registra trestov obžalovaného Mariana Kočnera. Uvádza sa v ňom, že bol uznaný za vinného v kauze falšovania zmeniek televízie Markíza, za čo mu bol uložený úhrnný trest v dĺžke 19 rokov. Po krátkej prestávke majú zúčastnené strany priestor na podanie konečného návrhu. „Neprosím, nežiadam, nepripustím, aby ste podrobne rozoberali to, čo bolo v odvolaniach rozobrané,” zdôraznil predseda senátu NS SR Peter Paluda.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport