eReport.sk
Foto: tasr

FOTO Princ Philip bol bohom pre domorodcov: Chránil im banány a polia

Nielen kráľovná Alžbeta II. smúti za svojou životnou láskou princom Philipom (†99). Prestať plakať nemôžu ani obyvatelia ostrova Tanna v Južnom Pacifiku, pre ktorých bol Bohom. A to doslova!

Približne pred týždňom svet obletela správa, že princ Philip (†99) zomrel. Po operácii srdca, ktorú podstúpil v londýnskej nemocnici, ho po mesiaci prepustili. Jeho ochorenia podľa všetkého nesúviselo s koronavírusom. Princ Philip dožil život na hrade Windsor.

Británia spolu s kráľovnou, deťmi a vnukmi princa Philipa upadli do smútku. Spolu s nimi však aj obyvatelia odľahlého ostrova v Južnom Pacifiku Tanna v súostroví Vanuatu. Zosnulého princa považovali za sopečného boha. Chránil im banány a polia. Nad jeho stratou budú žialiť nasledujúcich 100 dní. Zároveň hľadajú náhradníka.

FOTO princa Philipa v príbytkoch domorodcov na ostrove Tannu

Zdroj: profimedia, tasr

Po tom, ako sa dozvedeli, že princ Philip zomrel, začali domorodci s rituálnym smútočným obradom. Najbližšie tri mesiace sa viaceré kmene budú stretávať a popíjať nápoj z koreňov rastliny kava. Prvýkrát sa stretli už tento pondelok. Aby si Philipa uctili budú tancovať rituálne tance, vyrobia princovi Philipovi pamätník. To vyvrcholí zhromaždením, ktoré symbolizuje akt smútku, informuje BBC.

To ako a prečo domorodci brali princa Philipa za boha nevedno. Predpokladá sa, že to spôsobili fotografie, na ktorých stál po boku kráľovnej. Obyvateľom ostrova zaimponovalo, že si vzal „mocnú bielu kráľovnú“. Podľa slov domorodcov mu v príchode do Tanny, ktorú nikdy nenavštívil, bránila hlúposť bielych ľudí, žiarlivosť, chamtivosť a neustály boj.

A kto bude jeho nástupcom? Väčšina obyvateľov ostrova chce, aby to bol princ Charles. Na tento post sa však koná výberové konanie ako pri voľbe nového pápeža. Musel by splniť to, čo jeho otec nikdy nedosiahol – navštíviť ostrov Tanna. „Ak by jedného dňa súhlasil, musel by prísť sem, aby sme si spoločne sadli a porozprávali sa,“ vyjadril sa náčelník kmeňa Jack Malia.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport