eReport.sk
Foto: tasr

FOTO Politici si pripomenuli oslobodenie Bratislavy: Rozmáhajú sa tu rôzne neonacistické organizácie

Je potrebné si pripomínať krivdy, ktoré na Slovensku napáchali fašistické hordy. Pri príležitosti pietneho aktu kladenia vencov na Vojenskom pamätníku Slavín na 76. výročie oslobodenia Bratislavy to povedal predseda Národnej rady SR Boris Kollár.

„Dnes si to musíme o to viacej pripomínať, lebo sa nám rôzne neonacistické organizácie rozmáhajú. Ľudia si začínajú myslieť, že to je v poriadku,“ zdôraznil s tým, že národy, ktoré sa obetovali pri oslobodení celej Európy, si nezaslúžia, aby sa na nich zabudlo.

– Foto: tasr Facebook Zuzana Čaputová

Doplnil, že národ, ktorý si nepamätá svoju históriu a minulosť, si nezaslúži mať budúcnosť. Predseda parlamentu pripomenul, že na Slavíne je pochovaných 6 000 sovietskych vojakov a 742 vojakov bolo priamo zabitých pri oslobodzovaní Bratislavy. Dodal, že pre súčasnú pandemickú situáciu sa na pietnych aktoch zúčastňujú ústavní činitelia samostatne.

Veniec položila Čaputová i Vallo

Slovenský štát posielal vlastných občanov na smrť alebo ťažké práce len pre ich príslušnosť k menšine. Povedala prezidentka SR Zuzana Čaputová pri príležitosti 76. výročia oslobodenia Bratislavy. Spolu s primátorom Bratislavy Matúšom Vallom toto výročie pripomenula položením venca k Pamätníku víťazstva.

Hlava štátu pripomenula, že hlavné mesto Slovenska bolo oslobodené krátko pred koncom druhej svetovej vojny. „Najväčší podiel na oslobodení mesta mali príslušníci Červenej armády, a tiež rumunskí vojaci,“ zdôraznila.

Rovnako poukázala na to, že posledný transport politických väzňov do koncentračného tábora v rakúskom Mauthausene bol z Bratislavy vypravený krátko pred jej oslobodením, 31. marca 1945.

„Nacizmus porazil až spoločný postup vojsk štátov protihitlerovskej koalície a vojakov rôznych národností. Som vďačná za hrdinstvo všetkých ľudí, ktorí podstúpili tie najväčšie obete pre naše oslobodenie,“ uzavrela prezidentka.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

FOTO Politici si pripomenuli oslobodenie Bratislavy: Rozmáhajú sa tu rôzne neonacistické organizácie

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti