eReport.sk
Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO).
Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO). Foto: tasr

FOTO Minister Naď z Prahy: V krypte kostola sme si uctili pamiatku československých parašutistov

Československí výsadkári svojimi skutkami zanechali hrdinský a zaväzujúci odkaz o slobode. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) to uviedol v sobotu v Kostole svätých Cyrila a Metoda v Prahe, kde si s českou ministerkou obrany Janou Černochovou uctili pamiatku československých parašutistov z operácie Anthropoid pri príležitosti 80. výročia ich úmrtia. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Martina Kovaľ Kakaščíková.

„Boj výsadkárov vrátane odolávania v krypte kostola potvrdili húževnatosť týchto velikánov, ktorí bojovali do poslednej chvíle. Svojimi skutkami zanechali našim národom hrdinský a zaväzujúci odkaz o slobode. Nemožno nevidieť paralelu s ukrajinskými bojovníkmi, ktorí sa taktiež odmietajú podvoliť agresii proti slobode,“ skonštatoval Naď na mieste skonu československých výsadkárov, medzi nimi aj Slováka Jozefa Gabčíka.

GALÉRIA – Foto: fb/jaronadpublic

V pražskom chráme zvádzali siedmi parašutisti 18. júna 1942, po 22 dňoch od úspešného atentátu na Reinharda Heydricha – zastupujúceho ríšskeho protektora v Protektoráte Čechy a Morava, boj na život a na smrť proti násobnej prevahe príslušníkov nacistického gestapa a SS. Ako pripomenula hovorkyňa, úspešný atentát na Heydricha vyvolal veľký medzinárodný ohlas.

„Hrdinom odboja je venovaná aj rovnomenná výstava v Národnom múzeu v Prahe, ktorú pripravilo Slovenské národné múzeum v spolupráci s Vojenským historickým ústavom v Bratislave. Pre verejnosť je k dispozícii do konca októbra 2022,“ upozornil rezort.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

FOTO Minister Naď z Prahy: V krypte kostola sme si uctili pamiatku československých parašutistov

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti