eReport.sk
zľava architekt Martin Drahovský, autor projektu Igor Timko, primátor Košíc Jaroslav Polaček, Milan Antol z OZ Chi3 a architekt Marek Merjavý počas brífingu spojeného s prezentáciou zámeru revitalizácie košického kina Družba v Košiciach 9. augusta 2021.
Zľava architekt Drahovský, autor projektu Timko, primátor Košíc, Antol z OZ Chi3 a architekt Merjavý. Foto: tasr

FOTO Košické kino možno znova ožije. I. Timko: Radšej niečo skúsiť ako neskúsiť nič!

KOŠICE – Z chátrajúcej budovy bývalého kina Družba v Košiciach by mohol vzniknúť multifunkčný priestor so zameraním na kultúrne vyžitie. Ide o plány občianskeho združenia (OZ) Chi3. Celková investícia by mala byť do štyroch miliónov eur. O prenájme niekdajšieho kina, ktoré by sa tak malo dostať do rúk tohto OZ, bude rozhodovať mestské zastupiteľstvo (MsZ). Informovali o tom predstavitelia OZ a mesta Košice na pondelkovej tlačovej konferencii.

„Chceme to naplniť koncertmi, divadlami, aj kinom –  kinopredstaveniami, ktoré tu boli, čiže vrátiť sa aj k pôvodnej produkcii. V Košiciach chýba aj nejaké kongresové centrum,“ povedal riaditeľ OZ Milan Antol s tým, že rekonštrukciou budovy by vznikla široká škála možností. Priestor by mal byť okrem iného obohatený aj o balkón, v podzemí by mali byť tanečné sály a súčasťou má byť tiež kaviareň. Zrevitalizovaný objekt by nemal slúžiť len na ich vlastné produkcie, ale k dispozícii by mal byť rôznym tvorcom.

Mnohí ľudia vraj ohŕňajú nosom

Samotná realizácia stavby by sa mohla začať koncom budúceho roka a trvať by mala do júna 2024. „Mnohí ľudia, ktorým sme túto víziu predniesli, tak ohŕňajú nosom a hovoria, že sme blázni, že to stojí veľa peňazí, a tak ďalej. Ale my žijeme v presvedčení – možno je to tým, že sme umelecky zameraní, že radšej niečo skúsiť a nepodariť sa, ako neskúsiť nič,“ povedal spoluautor projektu a hudobník Igor Timko s tým, že doposiaľ na projekt vynaložili viac ako 10.000 eur. Náklady zahŕňajú aj architektonickú štúdiu.

Brífing spojený s prezentáciou zámeru revitalizácie košického kina Družba

GALÉRIA – Foto: tasr

Antol spresnil, že financovanie by malo byť zabezpečené z viacerých zdrojov vrátane rôznych grantov. Podľa jeho slov majú prisľúbené aj finančné dary od súkromných osôb.

Boli tu pokusy, ale všetky zlyhali, pripomenul primátor

Primátor Košíc Jaroslav Polaček pripomenul, že doposiaľ zaznamenali viacero pokusov o obnovu kina Družba. Zámermi bolo jeho pretvorenie napríklad na kaviarne, hotel či nákupné centrum. Mesto to odmietlo s tým, že chce, aby sa zachovala podoba ikonickej budovy ako aj jej parková časť, a aby bol objekt využívaný na kultúrne účely. „Boli tu pokusy, kedy bola budova za účelom obnovy a investícií prenajatá, ale všetky tieto projekty v minulosti zlyhali,“ dodal.

Poslednýkrát sa premietalo v roku 2002

OZ Chi3 podľa neho už disponuje všetkými súhlasnými stanoviskami mesta. „Našli sme prienik aj v tej technickej rovine,“ uviedol s tým, že zámerom na prenájom kina Družba pre toto OZ sa budú mestskí poslanci zaoberať na svojom septembrovom rokovaní. Návrhom má byť prenájom z dôvodu hodného osobitného zreteľa na 25 rokov za jedno euro ročne.

Polaček doplnil, že stavba v košickej mestskej časti Západ vznikla v roku 1973 a poslednýkrát sa v nej premietalo v roku 2002. Od roku 2009 v budove nie je žiaden nájomca.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

FOTO Košické kino možno znova ožije. I. Timko: Radšej niečo skúsiť ako neskúsiť nič!

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti