eReport.sk
Kurdi mávajú vlajkou pri horiacej barikáde počas potýčok s políciou v centre Paríža
Kurdi mávajú vlajkou pri horiacej barikáde počas potýčok s políciou v centre Paríža. Foto: tasr/ap

FOTO K cudzincom cítim patologickú nenávisť! Tvrdí to pravdepodobný vrah Kurdov v Paríži

Muž podozrivý zo zastrelenia troch Kurdov v Paríži pred vianočným víkendom povedal vyšetrovateľom, že v to piatkové ráno sa vydal do ulíc zabiť migrantov alebo cudzincov a potom si mienil vziať život. Dodal tiež, že k cudzincom cíti „patologickú“ nenávisť. V nedeľu o tom informovala parížska prokuratúra, na ktorú sa odvolali tlačové agentúry AP a AFP.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu
  2. Zablokujú vstup Švédska do NATO?
  3. Moslimské ženy
  4. Zablokujú vstup Švédska do NATO?

Muž vo veku 69 rokov zabil v piatok troch ľudí pred Kurdským kultúrnym centrom a zranil ďalšie tri osoby. Následne ho odzbrojila a premohla jedna zo zranených obetí, uviedla parížska prokuratúra.

Muža odovzdali do rúk psychiatrov

Polícia ho na mieste zatkla a potom v sobotu odovzdala do rúk psychiatrov. Jeho meno úrady nezverejnili. Ak ho z psychiatrie prepustia, budú mu hroziť obvinenia z rasisticky motivovaných vrážd, pokusov o vraždy a násilia spáchaného strelnou zbraňou.

Prokuratúra v nedeľnom oznámení uviedla, že podozrivý povedal vyšetrovateľom, že obrat v ňom nastal po vlámaní do jeho domu v roku 2016, keď sa „v ňom nenávisť voči cudzincom zmenila na úplne patologickú“, ako to sám nazval.

Kurdské centrum je blízko bydliska jeho rodičov

Predvianočná streľba v rušnej parížskej štvrti otriasla kurdskou komunitou a rozhnevala ju. Zároveň vyvolala obavy zo zločinov z nenávisti v čase, keď vo Francúzsku a v celej Európe silnejú hlasy krajnej pravice a dostávajú sa v politike do popredia.

Podozrivý uviedol vyšetrovateľom, že v to ráno streľby sa najprv vybral so zbraňou na parížske predmestie Saint-Denis, kde chcel zabíjať cudzincov. Potom si to rozmyslel a išiel ku Kurdskému kultúrnemu centru v Paríži, ktoré sa nachádza blízko bydliska jeho rodičov, informovala prokuratúra.

Na trojicu mužov spustil streľbu v kaderníctve

Tam spustil paľbu na jednu ženu a dvoch mužov, potom vošiel do kaderníctva, vedeného Kurdmi, na druhej strane ulice. Tam začal strieľať na troch mužov. Jednému zo zranených mužov v kaderníctve sa podarilo útočníka zastaviť a zadržiavať až do príchodu polície.

Strelec vyšetrovateľom povedal, že svoje obete nepoznal, a všetkých „neeurópskych cudzincov“ označil za svojich nepriateľov. Dvaja zo zranených boli aj v nedeľu stále hospitalizovaní so zraneniami nôh.

Demonštráciu Kurdov sprevádzalo násilie

Vyšetrovatelia skúmajú mužov počítač a mobil, ale zatiaľ nenašli žiadne potvrdené prepojenia na extrémistickú ideológiu. Príslušníci kurdskej menšiny vo Francúzsku a aktivisti proti rasizmu v sobotu spoločne demonštrovali, aby prejavili žiaľ a hnev. Toto zhromaždenia bolo prevažne pokojné, pochodujúci niesli portréty obetí.

Niektorí mladí ľudia hádzali predmety a podpaľovali autá aj smetné koše a polícia použila slzotvorný plyn na rozohnanie davu.

FOTO Kurdi počas protestu proti streľbe pri ich kultúrnom stredisku v Paríži

Hovorca Kurdskej demokratickej rady vo Francúzsku povedal, že násilnosti sa začali po tom, čo sa objavilo auto s ľuďmi mávajúcimi tureckou vlajkou. Niektorí pochodujúci niesli vlajky Strany kurdských pracujúcich (PKK).

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

FOTO K cudzincom cítim patologickú nenávisť! Tvrdí to pravdepodobný vrah Kurdov v Paríži

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti