eReport.sk
Voda Dunaja takto vystupuje z brehov- Foto: ereport

FOTO Hladina Dunaja nebezpečne stúpa. Slovensko čelí povodňovej vlne z Nemecka

Uplynulé dni sa v Nemecku a v Rakúsku vyskytli intenzívne zrážky. Tie majú dopad aj na stav Dunaja, ktorý už aj na našom území začína stúpať a dosiahne stupne povodňovej aktivity.

Voda pri sútoku Dunaja a Moravy zaplavila časť Slovanského nábrežia pod hradom Devín v Bratislave. Zaplavený je aj pamätník Brána slobody i niektoré úseky cyklotrasy do bratislavskej Devínskej Novej Vsi. V bratislavskej Petržalke hlásia zaplavený podchod pri Ekonomickej univerzite. Dôvodom je stúpajúca hladina rieky Dunaj po výdatných dažďoch v Rakúsku a Nemecku.

Zástupca starostky Devína Igor Prieložný priblížil, že voda zaliala nábrežie tak, že sa už nedá prejsť okolo hradu Devín. Pod vodou je podľa neho aj časť cyklotrasy pri Morave, ktorá spája bratislavské mestské časti Devín a Devínsku Novú Ves. “Je to však ešte stále v takom stave, ktorý je bežný pri zvýšených hladinách rieky. Hrozba je z môjho pohľadu ešte ďaleko,” povedal.

V Devíne už vedia, kedy sa blíži veľká voda

V Devíne sú vždy v pozore po silných dažďoch na území Česka, ale zároveň i Rakúska a Nemecka. “Vtedy vieme, že sa blíži kvantum vody. Tým, že v Česku momentálne neprší a v Rakúsku i Nemecku to už prestalo, tak to už len stúpne a skulminuje,” spresnil. V Devíne sú podľa Prieložného zvyknutí, že občas hladina riek takto stúpne. Priznáva však, že tam už dávno takáto vysoká voda nebola. “Chýbajú však ešte tri-štyri metre, aby to dosiahlo úroveň povodne z roku 2013,” poznamenal. Situáciu, ako tvrdí, v mestskej časti monitoruje aj Slovenský vodohospodársky podnik.

Bratislavská Petržalka na sociálnej sieti informuje, že od rána dostáva od obyvateľov viacero upozornení na problémy spojené so stúpajúcou hladinou Dunaja. Mestská časť napríklad eviduje podzemnou vodou zaplavený podchod pri Ekonomickej univerzite. “V spolupráci so záchrannými zložkami situáciu v celej Petržalke monitorujeme. Zatiaľ môžeme konštatovať, že väčšie riziko nehrozí,” uviedla petržalská samospráva.

Foto: tasr, facebook SHMÚ

Sú pripravení

Starosta Devínskej Novej Vsi Dárius Krajčír na sociálnej sieti priblížil, že aktuálna situácia na rieke Morava predstavuje mierne stúpanie hladiny. “Predpokladáme, že Morava dosiahne 2. stupeň povodňovej aktivity, avšak počas pondelka by mala kulminovať. Hydrometeorológovia predpokladajú vzostup hladiny ešte asi o 0,5 metra a následne by sa mala hladina stabilizovať a začať klesať,” uviedol. Obyvateľov ubezpečil, že situácia je monitorovaná. “V Devíne sa už inštalujú preventívne protipovodňové zábrany. U nás je situácia relatívne pokojná. Na pravidelnej báze ju vyhodnocujeme s príslušnými orgánmi. V prípade potreby je naša mestská časť pripravená zasiahnuť a pomôcť,” uviedol. Verejnosť zároveň vyzval, aby sa momentálne zbytočne nezdržiavala v blízkosti rozvodnených riek.

Výška hladiny Dunaja v Bratislave krátko predpoludním dosahovala 716 centimetrov. V Devíne bola na úrovni 673 centimetrov. Kulmináciu očakávajú hydrológovia v pondelkových popoludňajších, respektíve večerných hodinách, v Devíne na úrovni 735 a v Bratislave vo výške 770 centimetrov. Zvýšená hladina Dunaja spätne vzdúva hladinu na Morave. V Devínskej Novej Vsi bola krátko predpoludním na úrovni 537 centimetrov.

V rámci výrazného vzostupu vodnej hladiny na hornom toku Dunaja na slovenskom území zaznamenali  počas nedele (18.7.) takmer trojmetrové stúpanie v stanici Devín. “Z výšky hladiny 342 cm na úroveň 634 cm,“ informovala hydrologička Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Hana Hlaváčiková.

V pondelok (19.7.) o 12.00 h bolo podľa údajov SHMÚ na webe nameraných v Devíne 670 cm, v rámci objemu prietoku predstavuje súčasný stav z hľadiska pravdepodobnosti výskytu dvojročnú vodu. “V Bratislave bol o 12.00 h vodný stav 715 cm,” priblížila Hlaváčiková.

Dodala, že výrazný vzostup možno pozorovať aj v strednej a dolnej časti slovenského úseku Dunaja. “Kulmináciu v hornej časti Dunaja očakávame v pondelok v stanici Devín o 17.00 h pri vodnom stave 694 cm, v stanici Bratislava by kulminácia mala nastať o hodinu neskôr a výška by mala dosiahnuť 740 cm,” avizovala hydrologička najbližší vývoj. V strednej časti toku očakáva SHMÚ kulmináciu vo večerných hodinách, v dolnej časti toku v priebehu utorka (20.7.). Pre okres Bratislava aktuálne platí hydrologická výstraha pred povodňou.

Zdroj: ereport

Na ostatných tokoch je situácia pokojná

Na ostatných slovenských tokoch je podľa Hlaváčikovej situácia pokojná a prevláda ustálenosť vodných hladín. “Pri výskyte lokálnych búrok je možný prechodný vzostup vodných hladín hlavne na juhu stredného a východného Slovenska, kde sú aj pre dnešok vydané meteorologické a hydrologické výstrahy pred búrkami a prívalovými povodňami,” upozornila hydrologička SHMÚ.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport