tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Marek Hattas (Za ľudí). Foto: tasr

FOTO Do Nitry dorazil kus Berlínskeho múra. Hattas vysvetlil, čo s ním urobia!

Do mesta pod Zoborom dorazil dnes skoro ráno zaujímavý fragment európskej histórie. Ide o časť Berlínskeho múra, na ktorého zrútenie sa spomína ako na jeden z najvypuklejších symbolov boja proti bývalému režimu. A, čo s týmto historickým artefaktom zamýšľa urobiť samotné mesto?

Berlínsky múr v Nitre

„Panely na Bernauer Straße patrili k miestam prvého kontaktu, kde sa začínali a často aj končili zúfalé pokusy o útek za slobodou,“ pripomenul sa primátor Nitry Marek Hattas. Mesto pod Zoborom bude patriť k 18 miestam sveta, ktoré disponujú podobným historickým artefaktom.

Nitra sa snaží o prevoz fragmentu múru, ktorý pripomína neľahké časy počas bývalého režimu už od roku 2014. Ako dodal primátor na sociálnej sieti, radnica očakáva ešte prevoz posledného kusu múru a to v tvare písmena L.

viac článkov tu:

  1. Veronika Remišová
  2. Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR Veronika Remišová (Za ľudí)

Zvláštne pocity

Niekoľko panelov ikonickej stavby sa v Nitre stane súčasťou pamätníku, ktorým si domáci pripomenú obete komunizmu. Jeho garantom je nový architekt mesta Viktor Šabík. K iniciatíve priložil pomocnú ruku aj hovorca Nitrianskej diecézy Tibor Ujlacký. „Dnes o 4,30 hod ráno po 13 hodinách jazdy dorazil vojenský transport z Berlína do Nitry a v poriadku priviezol vzácny náklad – dar pre mesto Nitra v podobe fragmentov Berlínskeho múru,“ opísal Ujlacký.

Viac FOTO Berlínského múru v Nitre tu:

„Mal som zvláštny pocit, keď som sa mohol dotknúť betónových panelov, ktorých sa v minulosti dotkli ruky tých, čo za nimi, keď ich preliezli na úteku za slobodou, namiesto slobody našli smrť zastrelením bez výstrahy. Bolo ich minimálne 139,“ prezradil svoje pocity hovorca diecézy.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

FOTO Do Nitry dorazil kus Berlínskeho múra. Hattas vysvetlil, čo s ním urobia!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku