eReport.sk
Rafael Nadal po triumfe vo finále s trofejou na parížskom dvorci. Foto: tasr/ap

FOTO Antukový kráľ opäť triumfoval v Paríži! Nadalovi však hrozí, že tenis zavesí na klinec

Španielsky tenista Rafael Nadal uviedol krátko po 14. víťazstve na Roland Garros, že pred zápasmi potreboval niekoľko injekcií, aby utíšil bolesť v ľavej nohe. Rekordný grandslamový šampión povedal, že ak nenájde iné riešenie chronického problému, nebude môcť hrať na Wimbledone a nie je si istý svojou budúcnosťou v tenise.

Nadal oslávil v piatok 36. narodeniny a v nedeľu si dal darček v podobe 14. triumfu v Paríži a 22. na grandslamových turnajoch. Vo finále nedal šancu Nórovi Casperovi Ruudovi a zdolal ho hladko 6:3, 6:3, 6:0. Počas slávnostného ceremoniálu zdôraznil, že ešte nemieni ukončiť kariéru, no na pozápasovej tlačovej konferencii sa téme svojej budúcnosti venoval viac.

„Roland Garros je Roland Garros“

Počas zápasov na turnaji dostával anestetické injekcie na nervy v chodidle, ktoré mu ho znecitliveli. Nadal uviedol, že to urobil preto, že „Roland Garros je Roland Garros“.

V priebehu budúceho týždňa vyskúša nové spôsoby liečby, aby zistil, či mu to umožní nastúpiť vo Wimbledone, kde vyhral dva zo svojich rekordných 22 grandslamových titulov. Turnaj v All England Clube odštartuje 27. júna. „Je zrejmé, že nemôžem ďalej súťažiť s ´uspatou´ nohou. Nemôžem takto pokračovať, no snažím sa nájsť riešenie,“ uviedol s tým, že ak nové metódy liečby nezaberú, bude musieť zvážiť rozsiahlu operáciu a nevie, či po nej bude môcť súťažiť.

Už nechce hrať s anestetickými injekciami

Šancu hrať na anglickom grandslame však nevzdáva. „Wimbledon je vždy priorita, vždy bola. Ak budem môcť hrať s protizápalovými liekmi, tak áno. No už nechcem hrať s anestetickými injekciami. Môže sa to stať raz, no nie je to životná filozofia, ktorou sa chcem riadiť. No vždy som pozitívny,“ citovala ho agentúra dpa.

Španiel si upevnil prvé miesto v historických tabuľkách

Španielsky tenista Rafael Nadal triumfoval štrnástykrát na Roland Garros a získal rekordný 22. grandslamový titul. Vo finále mužskej dvojhry zdolal v pozícii turnajovej päťky nasadenú osmičku Nóra Caspera Ruuda hladko 6:3, 6:3, 6:0. Počas slávnostného ceremoniálu zdôraznil, že ešte nemieni ukončiť kariéru.

FOTO Roland Garros ovládol kráľ antuky Rafael Nadal

GALÉRIA – Foto: tasr/ap

Španiel si upevnil prvé miesto v historických tabuľkách. Odskočil Srbovi Novakovi Djokovičovi a Švajčiarovi Rogerovi Federerovi, ktorí majú na konte 20 grandslamových trofejí. Nadal je vo veku 36 rokov najstarší parížsky šampión, doposiaľ ním bol jeho krajan Andres Gimeno. Vo finálových dueloch na dvorci Philippa Chatriera ešte antukový kráľ nenašiel premožiteľa, po nedeli má bilanciu 14:0.

Odnáša prémiu 2,2 milióna eur pred zdanením

Nadal po prvý raz vyhral v jednej sezóne Australian Open i Roland Garros. Vďaka nedeľňajšiemu triumfu si z francúzskej metropoly odnáša prémiu 2,2 milióna eur pred zdanením a 2000 bodov do svetového rebríčka ATP. V jeho novom vydaní sa posunie na štvrté miesto.

Ruud napriek trojsetovej prehre dosiahol v Paríži životný úspech. Ako prvý Nór v histórii postúpil do finále niektorého z podujatí veľkej štvorky. Vo svetovom rebríčku sa posunie na šiestu priečku, čo bude jeho nové kariérne maximum.

Nadal: Verím, že dobrodružstvo ešte bude pokračovať

V úvode slávnostného príhovoru ocenil výkonnostný progres Ruuda. „Casper, bolo mi cťou hrať proti tebe vo finále. Čaká ťa skvelá kariéra. Máš vo svojom tíme výnimočných ľudí, ktorí odvádzajú super robotu. Prajem vám len to najlepšie. Ďakujem môjmu tímu i mojej rodine za podporu. Bez vás by som tu nikdy nestál. Zažili sme rôzne komplikácie, bez vás by som už dávno skončil. Ďakujem všetkým, ktorí sa podieľajú na organizácii tohto turnaja, podávačom loptičiek, dobrovoľníkom, riaditeľke Roland Garros Amelie Mauresmovej. Vďaka vám sa tu cítim ako doma. Je ťažké opísať, čo teraz cítim. Je neuveriteľné, že vo veku 36 rokov tu stojím s cennou trofeje na mojom najobľúbenejšom kurte, je to fantázia. Verím, že toto dobrodružstvo ešte bude pokračovať. Neviem, čo sa stane v budúcnosti, ale budem bojovať a snažiť sa, aby som hral ďalej,“ uviedol Nadal po prevzatí Pohára mušketierov z rúk legendárnej Američanky Billie-Jean Kingovej.

Ruud: Ďakujem Parížu za podporu

Ruud zablahoželal Nadalovi k zisku titulu. „Rafa, zasa si to dokázal a tískal 14. parížsky titul. Všetci vieme, aký si veľký šampión. Konečne som pocítil, aké je to hrať proti tebe vo finále Roland Garros, nie som prvá obeť. Ďakujem za prijatie do tvojej akadémie, v ktorej môžem trénovať. Verím, že ešte budeš pokračovať v kariére, lebo si veľkou ikonou svetového tenisu. Ďakujem môjmu tímu, dúfam, že pôjdeme touto cestou a ešte zažijeme viacero grandslamových finále. Ďakujem Parížu za podporu, na tribúnach bolo množstvo fanúšikov. Boli to pre mňa krásne dva týždne.“  

Muži – dvojhra – finále:

Rafael Nadal (Šp.-5) – Casper Ruud (Nór.-8) 6:3, 6:3, 6:0

Ohlasy svetových médií na triumf španielskeho tenistu Rafaela Nadala vo finále mužskej dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros:

  • Marca (Šp.): „Nadal, antukový Boh.“
  • El Pais (Šp.): „Rafa vo finále prevalcoval Ruuda a získal 14. titul na Roland Garros.“
  • Mundo Deportivo (Šp.): „Nadal urobil s Ruudom krátky proces a upevnil si post najlepšieho hráča v grandslamovej histórii.“
  •  Gazzetta dello Sport (Tal.): „Gigantický Nadal. Štrnástykrát dobyl Paríž a získal rekordný 22. grandslamový titul.“
  • L´Equipe (Fr.): „Rafa potvrdil pozíciu antukového kráľa.“
  • ESPN (USA): „Nadal získal 14. titul z parížskej antuky, 22. grandslamový.“
  • DPA (Nem.): „Rafael Nadal získal 22. grandslamový titul, v Paríži predĺžil svoju víťaznú finálovú sériu.“
  • APA (Rak): „Nadal si dal 14. triumfom na Roland Garros najkrajší darček k 36. narodeninám.“
  • idnes.cz (ČR): „Nadal po štrnásty raz. Vo finále Roland Garros zmietol Ruuda a získal ďalší grandslamový titul.“

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

FOTO Antukový kráľ opäť triumfoval v Paríži! Nadalovi však hrozí, že tenis zavesí na klinec

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Tenis

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti