eReport.sk
Volič vhadzuje obálku vo voľbách primátora v Sečovciach.
Volič vhadzuje obálku vo voľbách primátora v Sečovciach. Foto: tasr

FOTO Ako dopadli doplňujúce voľby starostov a primátorov? Občania v izolácii mali smolu!

Túto sobotu (23.10) sa volilo naprieč celým Slovensko v 25 obciach. Ľudia si volili primátorov, starostov aj poslancov obecných zastupiteľstiev. Doplňujúce voľby sprevádzali však aj protiepidemické opatrenia, pričom voliči s nariadenou domácou izoláciou nemohli voliť vo volebnej miestnosti ani cez prenosnú schránku.

Novým primátorom Sečoviec v okrese Trebišov bude 36-ročný konateľ Dominik Frajkor. V sobotňajších (23. 10.) doplňujúcich voľbách do orgánov samosprávy získal 615 z celkovo 2166 platných volebných hlasov. Starostov si v rámci východného Slovenska zvolili v obciach Strihovce v Sninskom okrese a v Kračúnovciach v okrese Svidník.

V Sečovciach prišlo k urnám mizivých 33, 81 voličov

O post primátora Sečoviec sa uchádzalo päť kandidátov, všetci ako nezávislí. Učiteľka a bývalá primátorka z rokov 2006 až 2010 Monika Bérešová skončila v doplňujúcich voľbách ako druhá s počtom hlasov 576.

Volebná komisia overuje totožnosť voličky v doplňujúcich voľbách primátora mesta Sečovce v okrese Trebišov 23. októbra 2021. – Foto: tasr

Administratívny pracovník Lukáš Harhaj získal 491 hlasov, súčasný zástupca primátora Peter Havrila 376 a asistentka reštaurátora Lýdia Vereščáková 108 hlasov. Volebná účasť v Sečovciach dosiahla 33,81 percenta.

Pozrite si aj ďalšie fotografie z volieb primátora v Sečovciach

GALÉRIA – Foto: tasr

Okrem primátora a starostov si poslancov obecného zastupiteľstva v rámci východného Slovenska volili v Brezove v okrese Bardejov, v Ďurďoši v okrese Vranov nad Topľou, v Pavľanoch v Levočskom okrese a vo Veľkej Lodine v okrese Košice-okolie.

Na čele Kračúnoviec bude Michal Boleš

Bývalý primátor Sečoviec Jozef G. sa v marci tohto roka vzdal mandátu po tom, ako ho vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) obvinil zo zločinu prijímania úplatku v kauze prideľovania mestských bytov.

V Strihovciach evidovali jednu kandidátku na post starostky, a to Ivetu Ihnatkovú. Na čele obce stojí od roku 2010, mandátu ju zbavili v súvislosti s vyšetrovaním korupčnej trestnej činnosti v regióne. Voliť ju prišlo 32 ľudí zo 122 oprávnených voličov, všetky hlasy boli platné.

Na čele Kračúnoviec bude Michal Boleš. Bol rovnako jediným kandidátom na starostu obce. „Získal 132 hlasov, voliť prišlo 134 ľudí, dva hlasy boli neplatné,“ povedal predseda miestnej volebnej komisie Adrián Havrila s tým, že evidovali 1000 oprávnených voličov.

V štyroch obciach bolo rozhodnuté prakticky vopred

V štyroch obciach Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) bolo v rámci sobotných (23. 10.) doplňujúcich volieb o nových starostoch rozhodnuté prakticky ešte pred otvorením volebných miestností. V Zemianskom Vrbovoku, Hontinaskych Nemciach, Ratkovej aj Gemerčeku mali totiž len po jednom kandidátovi.

V okrese Krupina si nových starostov volili v Hontinaskych Nemciach i v obci Zemiansky Vrbovok. „Priebeh volieb bol v oboch obciach pokojný, okrskové volebné komisie nezaznamenali žiadne problémy,“ uviedla Alena Filová z odboru všeobecnej vnútornej správy Okresného úradu (OÚ) Zvolen.

V Hontianskych Nemciach sa o kreslo starostky uchádzala len nezávislá kandidátka Renáta Matejová, ktorú volilo 335 z 1157 oprávnených voličov. V Zemianskom Vrbovoku sa starostom stal nezávislý kandidát Erik Mäsiar, ktorému hlas odovzdalo 33 zo 70 oprávnených voličov.

Jediným kandidátom na starostu v obci Ratková v revúckom okrese bol Roman Chicho (SMS), volebná účasť tu dosiahla približne 20 percent. V Gemerčeku v okrese Rimavská Sobota, kde sa volieb zúčastnilo približne 45 percent voličov, sa o post starostu uchádzal iba Karol Kisantal (SMK-MKP).

Ako uviedol vedúci odboru všeobecnej verejnej správy OÚ Rimavská Sobota Lukáš Kvietok, voľby sa v oboch obciach, kde predchádzajúci starostovia prišli o svoj mandát, zaobišli bez akýchkoľvek problémov.

V Jelenci sa do čela obce dostal zastupujúci starosta

V obci Jelenec v okrese Nitra sa o pozíciu starostu v doplňujúcich voľbách uchádzali piati kandidáti. Víťazom volieb sa stal nezávislý kandidát Július Molnár, ktorý bol doteraz zastupujúcim starostom. Informovala o tom predsedníčka volebnej komisie Daniela Penzešová.

Vo volebných zoznamoch bolo zapísaných spolu 1725 voličov, ktorí mohli voliť v jednom volebnom obvode. Ten tvorili dva okrsky. „Z týchto voličov využilo možnosť odovzdať svoj hlas 938 obyvateľov obce, čo predstavuje 54,37-percentnú účasť v doplňujúcich voľbách,“ uviedla Penzešová.

Voľby v obci sa uskutočnili podľa plánu a počas volebného dňa nezaznamenali vo volebných miestnostiach ani v ich okolí žiadne mimoriadne udalosti. „Víťazný kandidát získal 415 hlasov. Na druhom mieste skončil nezávislý kandidát Henrich Richter, ktorému svoj hlas odovzdalo 313 voličov. Ďalšími v poradí boli František Nagy so 118 hlasmi, Peter Mrosko so 49 hlasmi a Tomáš Šupej, ktorému hlas odovzdalo 38 voličov,“ doplnila predsedníčka volebnej komisie.

Doplňujúce voľby sa v obci konali po tom, ako zvolený starosta Ivan Varga zomrel tento rok následkom ťažkej choroby. Varga sa stal starostom ako nezávislý kandidát v roku 2018, keď vyhral voľby spomedzi piatich kandidátov a vystriedal na tomto poste Ladislava Púchovského. Volebná účasť bola vtedy 63,4 percenta.

Účasť vo Vlkanovej dosiahla iba 42 percent

Novou starostkou Vlkanovej sa stala nezávislá kandidátka Andrea Klesniaková, do kresla starostu v Selciach zasadne Daniel Hlinka (KDH). O výsledkoch doplňujúcich volieb do orgánov samosprávy informovali obce z banskobystrického okresu na svojich webových stránkach.

Ľudia čakajú pred Obecným úradom počas doplňujúcich volieb starostu v obci Vlkanová pri Banskej Bystrici v sobotu 23. októbra 2021. – Foto: tasr

Volebná účasť vo Vlkanovej presiahla 42 percent, obyvatelia si nové vedenie obce vyberali spomedzi troch kandidátov. Nová starostka Andrea Klesniaková získala v doplňujúcich voľbách 219 hlasov.

Ďalší nezávislí kandidát Ľubomír Longauer získal 180 hlasov, Júliusa Kapustu (Hlas-SD) volilo 51 Vlkanovčanov.

Ďalšie zábery z volebnej miestnosti vo Vlkanovej

GALÉRIA – Foto: tasr

V Selciach súperili kandidáti KDH a SaS

V Selciach sa o post starostu uchádzali dvaja kandidáti. Z celkového počtu 867 odovzdaných platných hlasov získal 664 Daniel Hlinka (KDH), kandidátku Martu Klačanovú (SaS) podporilo 203 voličov. Volebná účasť v Selciach dosiahla 49,61 percenta.

„Priebeh volieb v oboch obciach bol kľudný, neboli nám nahlásené žiadne problémy,“ uviedla vedúca odboru všeobecnej vnútornej správy Okresného úradu Banská Bystrica Jana Šikulová.

Nového starostu si zvolili aj v Marianke aj Hurbanovej Vsi

Novým starostom Marianky (okres Malacky) bude Eugen Jeckel. Doterajší zastupujúci starosta zvíťazil so ziskom 447 hlasov. Jeho protikandidátovi Matúšovi Dubovskému odovzdalo svoj hlas 334 voličov.

Volebná účasť v obci bola na úrovni približne 44,38 percenta. Z 1773 voličov zapísaných v zozname sa v Marianke zúčastnilo v sobotu 787 ľudí. Odovzdali 781 platných hlasov.

Novou starostkou Hurbanovej Vsi (okres Senec) bude Jana Lauferová. Zvíťazila so ziskom 245 hlasov. Jej protikandidát Radoslav Juríček získal od voličov 45 hlasov. Volebná účasť v obci bola na úrovni 64 percent.      

Zo 455 voličov zapísaných v zozname voličov sa v Hurbanovej Vsi zúčastnilo v sobotu 292 ľudí. Z toho počet platných odovzdaných hlasov bol 290, dva boli neplatné.

Voliči v izolácii nemohli voliť ani cez prenosnú schránku

V sobotu sa doplňujúce voľby do orgánov samosprávy obcí konali v 25 obciach na Slovensku. Voľby sprevádzali aj protiepidemické opatrenia, voliči s nariadenou domácou izoláciou nemohli voliť vo volebnej miestnosti ani prostredníctvom prenosnej schránky.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

FOTO Ako dopadli doplňujúce voľby starostov a primátorov? Občania v izolácii mali smolu!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti