eReport.sk
Floyd počas zásahu Chauvina. Foto: tasr/ap

Floydova rodina dostane odškodné 27 miliónov dolárov: Právnici hovoria o rekordnej sume!

Rodina zosnulého Afroameričana Georgea Floyda, ktorý zomrel vlani v máji pri policajnom zákroku, sa dohodla s mestom Minneapolis na finančnom odškodnení vo výške 27 miliónov dolárov. Oznámili to v piatok právnici Floydovej rodiny, uviedli agentúry AFP a AP.

Podľa právnikov Floydovej rodiny ide o najvyššie finančné vyrovnanie v prípravnom konaní v prípade násilnej smrti v dejinách USA. Vyrovnanie je výsledkom žaloby, ktorú Floydova rodina podala v vlani v júli na mesto Minneapolis. Ako pripomína agentúra AP, Floydovi príbuzní v rámci nej žiadali bližšie nešpecifikovanú kompenzáciu a náhradu škody, ktorú určí porota. Tiež v nej žiadali vymenovanie správcu, ktorý zabezpečí, že mesto bude dohliadať na výcvik.

Bude to mať vplyv na výber členov poroty?

Odborníci na právo tvrdia, že je ťažké určiť, ako môže toto vyrovnanie ovplyvniť súdny proces s bývalým policajtom Derekom Chauvinom, ktorý v prípade Floydovej smrti čelí obvineniam zo zabitia a vraždy druhého a tretieho stupňa. Rovnako nie je známe, aký to môže mať vplyv na výber členov poroty, ktorí budú rozhodovať o osude tohto obvineného belošského policajta. Právnici z oboch tímov – obhajoby aj obžaloby – majú totiž za úlohu vybrať takých porotcov, ktorí ešte na medializovaný prípad Floyda nemajú jasne vyhranený názor a budú nestranní.

Chauvinovi hrozí za vraždu 40-ročné väzenie

Afroameričan Floyd zomrel vlani 25. mája v Minneapolise vo veku 46 rokov po tom, ako mu Chauvin kľačal pri zatýkaní na krku vyše osem minút a ignoroval Floydove sťažnosti, že nemôže dýchať. Tento čin, ktorý okoloidúci nakrútili na video, vyvolal v celých Spojených štátoch masové protesty proti rasovej nespravodlivosti a policajnej brutalite.

Na archívnej snímke z 31. mája 2020 bývalý policajt Derek Chauvin. – Foto: tasr/ap

Chauvina bezprostredne po Floydovej smrti prepustili z policajného zboru, rovnako aj ďalších troch policajtov, ktorí boli pri zatýkaní Floyda. Tí čelia obvineniam z napomáhania a podnecovania k vražde druhého stupňa a zo zabitia druhého stupňa a budú súdení. Proces s nimi sa má začať 23. augusta.

Derekovi Chauvinovi hrozí za vraždu druhého stupňa 40-ročné väzenie a za zabitie ďalších desať rokov. Za vraždu tretieho stupňa je trestná sadzba až 25 rokov.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Floydova rodina dostane odškodné 27 miliónov dolárov: Právnici hovoria o rekordnej sume!

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti