tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Fínska premiérka Sanna Marinová
Fínska premiérka Sanna Marinová Foto: tasr/ap

Fínska premiérka v tom má jasno: Nie je správne, že ruskí občania môžu vstúpiť do EÚ!

Fínsko na pondelkovom samite s ďalšími severskými krajinami a Nemeckom v nórskom Osle presadzovalo zákaz vstupu ruských turistov do Európskej únie. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

„Ruskí občania nezačali vojnu, ale zároveň si musíme uvedomiť, že ju podporujú,“ povedala fínska premiérka Sanna Marinová a zopakovala tak výzvu, ktorú pred niekoľkými dňami vyslovilo v tejto súvislosti aj pobaltské Estónsko.

„Podľa mňa nie je správne, že ruskí občania môžu vstúpiť do EÚ a schengenského priestoru ako turisti a prezerať si pamiatky, zatiaľ čo Rusko zabíja ľudí na Ukrajine,“ dodala.

Fínsko, ktoré hraničí s Ruskom a po invázii Moskvy na Ukrajinu vstupuje do Severoatlantickej aliancie, už zvažuje možnosti jednostranného obmedzenia turistických víz pre ruských občanov.

Scholz: Nie je to vojna ruského ľudu

Nemecký kancelár Olaf Scholz sa však opäť vyslovil proti zákazu vstupu Rusov do EÚ s odvolaním sa na občanov utekajúcich pred režimom ruského prezidenta Vladimira Putina. „Naše rozhodnutia by im nemali komplikovať hľadanie slobody a únik z krajiny, kde vládne diktátor. Nie je to vojna ruského ľudu, je to Putinova vojna,“ povedal Scholz na samite.

Anderssonová: Na oboch stranách sú silné argumenty

Dánska premiérka Mette Frederiksenová uviedla, že o tejto otázke by sa malo diskutovať. „Je pochopiteľné, že niektorí Európania, a najmä Ukrajinci, považujú za trochu zvláštne, že prijímame turistov z krajiny, ktorá napadla inú krajinu,“ povedala Frederiksenová.

Švédska premiérka Magdalena Anderssonová vyhlásila, že jej vláda si na predmetnú záležitosť ešte nevytvorila vyhranený názor. „Na oboch stranách sú silné argumenty,“ uviedla.

Nórsky premiér: Podporíme akúkoľvek spoločnú akciu

Nórsky premiér Jonas Gahr Störe, ktorého krajina nie v EÚ, uviedol, že Oslo podporí akúkoľvek spoločnú akciu. „Veríme, že spolupráca severských krajín je v týchto časoch dôležitejšia, než kedykoľvek predtým,“ uviedol. 

V rámci reakcie na ruskú inváziu niekoľko európskych krajín vrátane fínskej premiérky Sanny Marinovej vyzvalo na zavedenie zákazu vydávania turistických víz do Európskej únie pre ruských občanov. Scholz, ktorý sa predtým vyslovil proti takémuto plošnému zákazu, v pondelok uviedol, že na európskej úrovni existuje priestor pre debatu o zákaze vydávania turistických víz do EÚ pre ruských občanov.

Dôvodom tejto „zmeny kurzu“ môže byť fakt, že nemecká vláda sa však snaží nadviazať bližšie partnerstvo so severskými krajinami, aby dokázala nahradiť dodávky ruského zemného plynu. Nórsko sa totiž stalo najdôležitejším dodávateľom plynu do Nemecka po tom, čo v polovici júna došlo k prudkému zníženiu dodávok tejto komodity z Ruska, píše DPA.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Fínska premiérka v tom má jasno: Nie je správne, že ruskí občania môžu vstúpiť do EÚ!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku