eReport.sk
Minimálna mzda sa na Slovensku zvyšuje
Ilustračné foto: tasr/ap

Finančná správa chystá tvrdý zásah! Posvietia si na čachre s tržbami a podvody s kasami


Kontrolóri Finančnej správy v najbližších dňoch spustia kontrolnú akciu na evidenciu tržieb v elektronických registračných pokladniciach.

Zamerať sa chcú na prevádzky v krajských mestách, ale aj na firmy s podpriemernými tržbami či na podnikateľov, ktorí sa už v minulosti dopustili porušenia zákona. V piatok o tom informovala Finančná správa. „Cieľom kontrol však nie je rozdávať pokuty, ale podporiť dobrovoľné plnenie daňových povinností. Zároveň je našou povinnosťou zabezpečiť, aby podnikatelia dodržiavali zákon a klientom pokladničné doklady vydávali. Podnikateľov preto o plánovaných kontrolách informujeme v predstihu,“ uviedla hovorkyňa FS Martina Rybanská. Nepôjde podľa nej pritom o jednorazovú „letnú“ akciu, ale kontroly bude finančná správa vykonávať pravidelne na mesačnej báze.

Zavítajú priamo do prevádzky

Pred vykonaním štandardnej kontroly bude vo väčšine prípadov finančná správa vykonávať priamo na prevádzke online monitoring tržieb. Kontrolóri budú pozorovať prostredníctvom tabletov priamo v prevádzke alebo v blízkosti prevádzky, či tržby od zákazníkov prichádzajú do systému e-kasa. V prípade, že bude všetko v poriadku, podnikateľ si ani nevšimne, že bol kontrolovaný a ku klasickej štandardnej kontrole podľa hovorkyne ani nemusí dôjsť.

Týmto postupom kontroly chce finančná správa čo najmenej zaťažovať poctivých podnikateľov.
Kontroly e-kasy uskutočnila finančná správa aj vlani. Počas vlaňajšej kontrolnej akcie Turista zistila finančná správa porušenia pri vydávaní pokladničných dokladov až takmer v 50 % kontrolovaných prípadov. Počas tejto kontrolnej akcie vzrástli príjmy evidované v systéme e-kasa. Keď finančná správa porovnávala týždeň pred spustením kontrol s týždňom počas kontroly, tak tržby vzrástli o 19 %. Akcia Beauty tiež priniesla pozitívne výsledky. Podnikatelia už boli uvedomelejší a pokladničné doklady svojim klientom vydávali. Kontrolóri zistili porušenia len približne v 12 % prípadov.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Finančná správa chystá tvrdý zásah! Posvietia si na čachre s tržbami a podvody s kasami

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne