eReport.sk
Sopka Mayon. Foto wikipedia

Filipíny: Očakáva sa výbuch sopky Mayon, evakuujú 10-tisíc ľudí

Filipíny začali v piatok s evakuáciou asi 10-tisíc obyvateľov z okolia sopky Mayon. Evakuujú pre obavy z možnej erupcie. Oznámili to tamojšie úrady. TASR informuje na základe správy agentúry DPA.

Na vrchole najaktívnejšej filipínskej sopky sa zrútil sopečný dóm a z krátera vystupujú husté sopečné mračná z popola a úlomkov hornín, informoval Filipínsky inštitút vulkanológie a seizmológie (Phivolcs).

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Čo sa stalo predsedovi parlamentu?
  2. Na snímke uprostred predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár počas tlačovej konferencie po sneme hnutia Sme rodina v Bratislave 13. mája 2023.
  3. Takže nie je to hon na opozíciu?
  4. Šimečka sa pustil do Matoviča

Tretí stupeň výstrahy

Pre Mayon platí tretí stupeň výstrahy, čo podľa inštitútu znamená, že „v súčasnosti je sopka pomerne silne nepokojná, v kráteri sa nachádza magma a nebezpečná erupcia je možná v priebehu niekoľkých týždňov alebo dokonca dní“.

Guvernér provincie Edcel Greco Lagman vo štvrtok povedal, že „v čo najväčšej možnej miere chcem zachovať počet obetí v našej provincii na nule, takže, dúfam, že sa nám podarí evakuovať ich na bezpečnejšie miesta“.

Dym do výšky tritisíc metrov

Sopka Taal, ktorá sa nachádza v blízkosti hlavného mesta Manila, tiež začala vykazovať známky nepokoja. Počas uplynulých dní z nej stúpali oblaky dymu a pary až do výšky 3000 metrov.

Následne vznikol sopečný smog, takzvaný vog, pred ktorým varovali obyvateľov provincie Batangas a odporučili im nosiť na tvári ochranné rúška.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Filipíny: Očakáva sa výbuch sopky Mayon, evakuujú 10-tisíc ľudí

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php