eReport.sk
Maďarský premiér Viktor Orbán
Maďarský premiér Viktor Orbán zdroj: tasr

Fidesz zvažuje vstup ku konzervatívcom ECR: Pôjde o štvrtú najsilnejšiu frakciu


Vládna strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána zvažuje, že vstúpi do politickej skupiny Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR), privítala by však širšiu spoluprácu európskej pravice. Pre britský denník The Guardian to v pondelok povedal politický riaditeľ úradu maďarského premiéra Balázs Orbán, uvádza TASR.

Vstup do frakcie

Podľa predbežných výsledkov eurovolieb zvíťazila v Maďarsku vládna koalícia Fidesz-KDNP so 44,79 percenta hlasov, na druhom mieste skončila mimoparlamentná TISZA Orbánovho kritika Pétera Magyara s 29,6 percenta.

V Európskom parlamente je Fidesz od roku 2021 bez príslušnosti v politickej frakcii. Strana vtedy vystúpila z Európskej ľudovej strany (EPP), ktorá je najväčšou politickou frakciou v EP, po rokoch nezhôd. Jej členstvo bolo vtedy už dva roky pozastavené „Uvažujeme o vstupe do ECR. Nasledujúce dni a týždne rokovaní budú kľúčové pre naše konečné rozhodnutie,“ uviedol Balázs Orbán pre Guardian.

Štvrtá najsilnejšia frakcia v EP

Podľa predbežných výsledkov eurovolieb by ECR mala byť štvrtou najsilnejšiu frakciou so 73 mandátmi v Európskom parlamente. Prvú priečku obsadila EPP so 186 kreslami, za ňou nasledujú socialisti a demokrati (S&D) a liberáli z Obnovme Európu (RE) s 135, respektíve 79 kreslami.

Medzi maďarskými vládnymi stranami Fidesz a KDNP nedávno nastal rozkol, keďže druhá menovaná vyhlásila, že trvá na svojom členstve v klube európskych ľudovcov. Riaditeľ Fideszu pre komunikáciu Tamás Menczer označil EPP za „silne provojnovú“ ľavicovú stranu.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Fidesz zvažuje vstup ku konzervatívcom ECR: Pôjde o štvrtú najsilnejšiu frakciu

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: