eReport.sk
Ministerka hospodárstva SR Denisa Saková (Hlas-SD), foto:tasr

Vláda pomáha: Ficov kabinet schválil 1,5 milióna eur na záchranné a banské práce v Nižnej Slanej


Vláda SR schválila na svojom rokovaní v stredu 5. júna 2024 finančné prostriedky celkovo vo výške 1,5 mil. eur na záchranné a banské práce v opustenej Bani Siderit v Nižnej Slanej s cieľom výrazného obmedzenia vtekania banských vôd do hlbokých častí diela, ich následnej mineralizácii a vytekaniu na povrch a do rieky Slaná. Tieto silne mineralizované vody od roku 2022 zafarbujú rieku na červeno.

Ficov kabinet schválil 1,5 milióna eur

„Chcem veľmi pekne poďakovať kolegom z vlády SR za pomoc pri riešení problému, ktorý tu spoločne s ministerstvom životného prostredia máme už od roku 2022 a na riešení ktorého sa naši predchodcovia nevedeli dohodnúť, ani nájsť dostatočné finančné prostriedky,“ uviedla po rokovaní vlády SR podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva SR Denisa Saková. Ministerstvo hospodárstva SR zaznamenalo v uplynulom období zhoršujúci stav banského diela v Nižnej Slanej a zvyšujúci nárast objemu výtoku kontaminovaných vôd do rieky Slaná, ktorý narástol z objemu 2,0 l/s na súčasný objem takmer 5,0 l/s. Rezort hospodárstva preto navrhuje v spolupráci s Ministerstvom vnútra SR vykonať akútne záchranné práce pre izoláciu prítokov vôd, obmedzenie rastúceho výtoku týchto vôd a zregulovanie odvodňovacej sústavy s úpravou odtokového kanála, so zabezpečením v podzemí, pre ktoré bude použitých takmer 500 tis. eur. Nasledovať budú banské práce v podzemí ako i práce na povrchu bane, ktoré zabezpečí štátny podnik Rudné bane v pôsobnosti rezortu hospodárstva, a na ktoré vláda SR schválila 1. mil. eur.

Kontaminované banské vody

Cieľom navrhovaných riešení je najmä zníženie vytekania kontaminovaných banských vôd tak, aby sa zabránilo ďalším environmentálnym škodám a zabezpečila sa dlhodobá stabilita banského diela. Pri príprave riešení Ministerstvo hospodárstva SR spolupracovalo s Ministerstvom vnútra SR, s Ministerstvom životného prostredia SR i s Ministerstvom financií SR. Rezort hospodárstva predpokladá začiatok banských prác v priebehu leta. Po ukončení záchranných a banských prác v podzemí a na povrchu bane sa bude následne touto problematikou ďalej zaoberať rezort životného prostredia.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Fico opäť prepisuje históriu

K zatopeniu Bane Siderit v Nižnej Slanej došlo vo februári 2022, kedy začala odvodňovacou štôlňou Marta vytekať najprv nízko a následne vysoko mineralizovaná voda na povrch a následne do rieky Slaná. To malo za následok zafarbenie rieky Slaná. Preto bola ešte v roku 2022 vyhlásená mimoriadna situácia z dôvodu zhoršenia stavu útvaru povrchových vôd spôsobeného vytekaním banských vôd sideritových rúd z bane do rieky Slaná.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vláda pomáha: Ficov kabinet schválil 1,5 milióna eur na záchranné a banské práce v Nižnej Slanej

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: