eReport.sk
Na snímke poslanec NR SR Robert Fico. Foto: tasr

Fico: Nie je možné naprávať protiústavnosť protiústavnosťou

Nie je možné naprávať protiústavnosť protiústavnosťou, legislatíva na úpravu oblasti vydávania nariadení Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR na boj s pandémiou nie je dobre pripravená. V pléne Národnej rady (NR) SR to vyhlásil predseda Smeru-SD Robert Fico s tým, že má pochybnosti o ústavnosti niektorých jej ustanovení.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) odmietla, že by šli z nepráva robiť právo. Vyzvala na odloženie prekáračiek a na spoločnú snahu riešiť problematiku.

Fico navrhol, aby sa o novele nehlasovalo

Deklarovala, že novelou zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia chcú jasne stanoviť to, čo je v súčasnosti sporné. Vysvetlila, že tak reagujú na pripomienky aj viacerých orgánov na ochranu práva.

Fico navrhol, aby sa o novele nehlasovalo a aby sa vrátila predkladateľovi na dopracovanie. Nevylučuje, že po jej schválení v aktuálnom znení sa Smer-SD obráti na Ústavný súd (ÚS) SR. Vie si predstaviť, že sa do budúcna opatrenia budú nazývať vyhlášky.

Ministerka spravodlivosti nerozumie, o čom Fico hovorí

Prekáža mu však, že sa koalícia snaží akoby opraviť neopraviteľné. „Nemôžete takto retroaktívne vyriešiť problém, ktorý tu bol za posledných niekoľko mesiacov,“ podotkol a vyzval vládu, aby pripravovala opatrenia na boj s pandémiou poriadne, podľa existujúcich právnych predpisov a v zmysle Ústavy SR. Generálna prokuratúra (GP) SR podľa jeho slov konštatovala, že opatrenia vydával orgán, ktorý na to nemal právomoc a neboli zverejnené riadnou formou.

Na snímke ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí). Foto: tasr

Ministerka spravodlivosti nerozumie, o akej retroaktivite pri novele Fico hovorí. Odmietla jeho slová o pokuse protiprávne napraviť niečo protiprávne. „Čelíme námietkam, ktoré tu sú. A je normálne, že sa tým bude zaoberať Ústavný súd, veď na to tu je,“ uviedla.

Šéf Smeru-SD kritizoval aj skrátené legislatívne konanie

Zdôraznila, že nikoho neteší zatváranie prevádzok. Poukázala však aj na kapacity zdravotníctva. „Táto úprava je predsa aj o práve na život,“ podotkla Kolíková a vyzvala všetkých, aby využili svoje kapacity pri riešení problému. „Chceme to robiť lepšie, počúvame, čo nám hovoria iné orgány ochrany práva. Netvrdím, že to robíme všetko správne. Snažíme sa to robiť čo najlepšie,“ dodala.

Šéf Smeru-SD kritizoval aj skrátené legislatívne konanie k predloženému návrhu. Skonštatoval, že nie je možné, aby vláda v jeden deň schválila novelu a na druhý deň ju má parlament opravovať.

„Na to máte mechanizmy, na to máte expertov,“ adresoval vláde, s tým, že poslanci nemajú také kapacity. Kolíková reagovala tým že rozumie potrebe čo najviac diskutovať o prijímaných právnych normách. „V tomto máme absolútne zhodu,“ uviedla. Vyzvala preto na spoločnú snahu riešiť problematiku.

zdroj: tasr, foto: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Fico: Nie je možné naprávať protiústavnosť protiústavnosťou

Najnovšie