eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

FACKA VLÁDE Odborníci úprimní ako nikdy: Testujete bezpríznakových občanov. Ide vám o toto!

Analytici z platformy Dáta bez pátosu upozornuli na zaujímavý a znepokojivý fakt. Napriek tomu, že v súvislosti s pandemickými číslami sa tzv. reprodukčné číslo ustálilo, uvoľňovania prichádzajú slimačím tempom. Síce sa Slováci môžu tešiť otváraniu terás a fitiek, podľa covid automatu by sme mali byť už úplne niekde inde. V čom je problém?

Slovensko sa na pandemickej mape nachádza v bordových farbách. Napriek tomu, že sa epidemická situácia zlepšuje naďalej občania musia dodržiavať prísne protipandemické opatrenia a absolvovať každý týždeň testovanie na covid 19. Dôležitým číslom, ktoré určuje vážnosť situácie, a to akým smerom sa pohybuje farebná covid mapa Slovenska, je tzv. reprodukčné číslo. Teda údaj, ktorý ukazuje koľko ľudí infikuje jeden nakazený ochorením covid 19. To v poslednom čase jemne stúplo, no pohybuje sa najmä pod hranicou jedna. „Od 22. februára máme efektívne reprodukčné číslo pod hodnotou 1,00. Máme ho pod hodnotou 1,00 už 8 týždňov a 2 mesiace,” upozorňujú analytici.

Dobré čísla

„Občan potrebuje počuť pravdu a nie už druhý týždeň vyplakávanie, že “nám rastové číslo rastie”. Minulý týždeň, a aj tento týždeň bolo pri šiestich klesajúcich parametroch a pri šiestich dobrých správach opäť kľúčovým hráčom jeho veličenstvo rastúce efektívne reprodukčné číslo. To číslo je na takej hodnote, že podľa neho by sme mali byť v žltom stupni ostražitosti o 3 stupne nižšie ako sme teraz v bordovej v II. stupni varovania,” opisujú z platformy Dáta bez pátosu.

Posadnutí testovaním

Analytici pripomínajú politikom, čo bolo pôvodne v dohode o covid automate, ak sa čísla nakazených zlepšia. Vláda podľa odborníkov nepovolila zrušenie sedemdňového testovania na ochorenie. V lepších okresoch sa malo prejsť na testovanie každých 14 dní. „Nedovolili ste prejsť zo šialeného 7 dňového pravidelného testovania v dnes v podstate žltých, ružových okresoch a prinajhoršom červených okresoch na 14 dňové testovanie. Ste posadnutí testovaním bezpríznakových, neinfekčných občanov, lebo máme nakúpené AG testy v počte 30 mil. za viac ako 100 mil. euro a treba ich minúť,” vyčítajú vláde odborníci.

Taktiež sa nepreložil zákaz vychádza z 20. hodiny na 21. hodinu. „Tak terasy a fitness sú priorita. Školy, elektívne operácie, netestovanie tých, čo z toho majú nervy, nemožnosť voľby typu vakcíny, lebo z toho niektorí majú nervy, nemožnosť stretávania sa rôznych domácností – to vám nevadí.” upozorňujú špecialisti.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport