eReport.sk
Slobodan Miloševič, foto:yt/osn

Vojnový súd v Haagu: Exšéfovia Miloševičovej tajnej služby pôjdu do väzenia na 15 rokov!

Sudcovia súdu OSN odmietli v stredu odvolania dvoch šéfov tajnej služby niekdajšieho srbského prezidenta Slobodana Miloševiča voči rozsudku súvisiaceho s bosnianskym konfliktom z polovice 90. rokov.

Vojnový súd v Haagu rozhodol

Bývalý šéf srbskej štátnej bezpečnostnej služby Jovica Stanišič a jeho námestník Franko Simatovič dostali v roku 2021 trest vo výške 12 rokov väzenia, voči ktorému sa odvolali. Súd to v stredu odmietol a každému z nich pridal k trestu tri roky – za mrežami tak strávia po 15 rokov.

Zabíjanie, znásilňovanie a lúpenie

Stanišiča (72) a Simatoviča (73) odsúdili za podporu srbského komanda smrti, ktoré terorizovalo bosnianske mesto Bosanski Šamac v roku 1992 zabíjaním, znásilňovaním a lúpením, spresňuje AP. Obaja sa voči svojmu odsúdeniu za vojnový zločin vraždy a zločiny voči ľudskosti, prenasledovanie, nútené presuny a deportácie odvolali. Prokuratúra sa odvolala proti oslobodeniu tejto dvojice vo viacerých ďalších obvineniach a žiadala vyšší trest.

Miloševičovi agenti

Prípad trvá už dve desaťročia, čo z neho robí najdlhší a zároveň posledný proces pred tribunálom OSN, ktorý sa zaoberá zločinmi z vojen vedúcich po páde komunizmu k rozpadu bývalej Juhoslávie. Oboch zmienených mužov zadržali v roku 3003 a v prvom súdnom konaní v roku 2013 oslobodili, ale súd nariadil obnovenie procesu. Pätnásťročný verdikt pre oboch v stredu potvrdila sudkyňa Graciela Gattiová Santanová. Rozsudok vyniesol päťčlenný senát súdu, ktorý je známy ako Medzinárodný zostatkový mechanizmus pre trestné tribunály (MICT).

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na Západe nič nové
  2. Ignorovanie vôle ľudu?
  3. Právo na všetko?

MICT prevzal prípady po Medzinárodnom trestnom tribunáli. Pre bývalú Juhosláviu (ICTY), ktorý bol ukončený v roku 2017 po tom, ako boli kľúčoví podozriví z balkánskych vojen postavení pred súd. Balkánske vojny z polovice 90. rokov si vyžiadali zhruba 130.000 obetí na životoch a milióny vysídlených.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vojnový súd v Haagu: Exšéfovia Miloševičovej tajnej služby pôjdu do väzenia na 15 rokov!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php