eReport.sk
Amerického exprezidenta Donalda Trumpa opäť nominovali na Nobelovu cenu za mier. Foto: tasr/ap

A je to tu: Exprezidenta USA Donalda Trumpa opäť nominovali na Nobelovu cenu za mier!

Americká kandidátska prezidentská „vojna“ medzi Joeom Bidenom a Donaldom Trumpom má zaujímavý medzičlánok. Kým „demokratický“ svet chce vidieť vo funkcii prezidenta opäť „bojovníka“ a vojnového štváča Bidena, mierová časť sveta sa prikláňa skôr k republikánovi Trumpovi. Exprezidenta dokonca znovu nominovali na Nobelovu cenu za mier!

Zaslúžil sa o prvé mierové dohody

Bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa opäť nominovali na Nobelovu cenu za mier. Podľa navrhovateľky – republikánskej kongresmanky Claudie Tenneyovej – zohral Trump počas svojho pôsobenia v úrade dôležitú úlohu v sprostredkovaní dohôd medzi Izraelom a arabskými krajinami – Spojenými arabskými emirátmi a Bahrajnom – z roku 2020. TASR o tom informuje v stredu podľa správy týždenníka Newsweek. „Byrokrati, ‚odborníci‘ na zahraničnú politiku a medzinárodné organizácie celé desaťročia tvrdili, že ďalšie mierové dohody na Blízkom východe nie sú možné bez vyriešenia izraelsko-palestínskeho konfliktu. Prezident Trump dokázal, že to nie je pravda,“ uviedla Tenneyová vo vyhlásení pre stanicu Fox News.

Donald Trump sa zaslúžil o prvé mierové dohody na Blízkom východe po takmer 30 rokoch.

Claudia Tenneyová, republikánska kongresmanka v USA

Pripomenula, že mierová dohoda medzi Izraelom a Egyptom z roku 1978 a dohody z Osla, ktoré pomohol v roku 1994 sprostredkovať vtedajší americkým prezident Bill Clinton, boli ocenené Nobelovou za mier. Trumpova úloha v podpísaní bilaterálnych zmlúv, známych aj ako Abrahámove dohody, ktorých cieľom bola normalizácia vzťahov na Blízkom východe, dosiaľ podľa Tenneyovej uznaná nebola. „Donald Trump sa zaslúžil o prvé mierové dohody na Blízkom východe po takmer 30 rokoch,“ povedala ďalej Tenneyová. Spomínané Abrahámove dohody boli v čase ich podpisu vnímané ako cesta k nadviazaniu a posilneniu vzťahov Izraelom a arabskými krajinami. Kritici však poukazujú na to, že napriek očakávaniam neprispeli k riešeniu izraelsko-palestínskeho konfliktu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Joe Biden
  2. Viceprezidentka USA Kamala Harrisová hovorí počas druhého dňa 59. Mníchovskej bezpečnostnej konferencie v Mníchove 18. februára 2023.

„Odvážne úsilie prezidenta Trumpa pri vytváraní Abrahámových dohôd bolo bezprecedentné a naďalej zostáva bez uznania zo strany Výboru pre Nobelovu cenu za mier, čo podčiarkuje potrebu jeho dnešnej nominácie,“ dodala republikánska členka Snemovne reprezentantov USA. Donald Trump, ktorý vedie v súboji o nomináciu Republikánskej strany do novembrových prezidentských volieb, bol na túto cenu nominovaný už trikrát. Zároveň čelí obvineniam z viacerých trestných činov vrátane snahy o zvrátenie výsledkov prezidentských volieb z roku 2020 a neoprávneného uchovávania prísne tajných dokumentov vo svojom sídle na Floride.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

A je to tu: Exprezidenta USA Donalda Trumpa opäť nominovali na Nobelovu cenu za mier!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre