eReport.sk
Boris Klempa. Foto: tasr

Experti: Juhoafrický variant môže byť na Slovensku, máme tu dátové peklo


AKTUALIZOVANÉ – Variant potvrdili už i vo viacerých členských krajinách EÚ vrátane Francúzska a rakúskej spolkovej krajiny Tirolsko. Predbežné štúdie uvádzajú, že sa šíri rýchlejšie.

Juhoafrický variant nového koronavírusu už môže byť rozšírený na území Slovenska. V utorok to po stretnutí vedcov s prezidentkou Zuzanou Čaputovou uviedol virológ zo Slovenskej akadémie vied (SAV) Boris Klempa.

Nedokáže to vylúčiť

 Povedal tiež, že medializovaný prípad muža z Nitry nebol pozitívny. „Nedokážem vylúčiť, že by na Slovensku nemohol byť,“ povedal s tým, že zmysel vidí, okrem iného, v sekvenovaní. Nové varianty predstavujú podľa Klempu komplikáciu. Skonštatoval, že britská mutácia na Slovensku už prevláda. „Nie je pravda, že by sa v týchto dňoch šíril nejaký nový český alebo československý variant od nás smerom do sveta,“ uviedol s tým, že daný kmeň mohol prispieť k zhoršeniu na jeseň.

Je dôležité nerezignovať

Upozornil, že juhoafrický a brazílsky variant nie sú len infekčnejšie, ale aj odolnejšie voči imunitnej odpovedi a vakcinácií. Rovnako existuje vyššia pravdepodobnosť opätovného nakazenia. „Preto je dôležité nerezignovať v snahe zabrániť šíreniu týchto nových variantov,“ apeloval. Potrebné je podľa neho preto striktne kontrolovať ľudí prichádzajúcich zo zahraničia a zaoberať sa identifikáciou nových typov vírusu.

Matematik tvrdí, že sme v dátovom pekle

„Sme v dátovom pekle,“ zhodnotil matematik Richard Kollár. Chýbajú podľa neho údaje o tom, koľko pacientov prichádza a odchádza z nemocníc, nesedia ani čísla chorých na umelej pľúcnej ventilácii, ich vek, nepoznáme štruktúru testov, nie sú informácie o trasovaní. Poznamenal, že na Slovensku máme najlepšie testy v Európe na britskú mutáciu, ale aj tak nevieme o jej vývoji. Rovnako chýbajú dáta o tom, kde sa ľudia nakazia.

Visolajský: Úmrtia sú dôsledkom stavu zdravotníctva

Lekár Peter Visolajský skonštatoval, že vysoké čísla úmrtí sú dôsledkom stavu slovenského zdravotníctva. Preto by malo byť prioritou pre budúce vlády. Variant 501Y.V2 po prvý raz zaznamenali v decembri 2020 v Juhoafrickej republike (JAR). Na základe predbežných štúdií sa aj ten rýchlejšie šíri, takisto sa však zatiaľ nepotvrdilo, že by spôsoboval závažnejší priebeh ochorenia COVID-19.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Experti: Juhoafrický variant môže byť na Slovensku, máme tu dátové peklo