eReport.sk
Foto: tasr/ap

Expert neveriacky krúti hlavou nad zaočkovanosťou: Akoby sme zabudli na 10-tisíc mŕtvych!

V Bratislave zatvoria veľkokapacitné očkovacie centrum najneskôr koncom júla a potom si bude treba sadnúť a začať rozmýšľať ako ďalej s nezaočkovanými. Hovorí odborník na zdravotníctvo, lekár a šéf odboru zdravotníctva bratislavskej župy Tomáš Szalay. Najefektívnejšie sa mu zatiaľ vidí navážanie ľudí z dedín a odľahlých kútov autobusmi do očkovacích centier v mestách.

Veľkokapacitné očkovacie centrum Bratislavského samosprávneho kraja sa nachádza na Národnom futbalovom štadióne na Tehelnom poli v Bratislave. Tomáš Szalay predpokladá, že fungovať bude už len najbližšie dva mesiace.

Pri tomto tempe tak ako idu prvé a druhé dávky, naplnenosti čakárne a jedno s druhým to vidím do júla a potom už budeme musieť hľadať iné nástroje ako osloviť tých, ktorí zaočkovaní ešte nie sú. Veľkokapacitné možnosti sa pomaly vyčerpávajú,” avizuje expert na zdravotníctvo.

Dodáva, že v tom čase budú v bratislavskom kraji zaočkovaní už všetci, ktorí budú chcieť a nebude im robiť problém pricestovať na vakcináciu. „Treba si k tomu sadnúť, treba si k tomu urobiť brainstorming, začať merať a robiť výskumy. Ja neviem či to niekto robil. Treba určiť čo sú bariéry, čo sú prekážky prečo to tí ľudia ešte nemajú za sebou a tak ďalej. Verím, že sa týmto niekto na ministerstve zaoberal lebo inak je to zlé,” vyhlásil Szalay.

Keď nepríde Mohamed k hore..

Priznal, že na úrovni kraja si dali spraviť k tomu prieskumy a už aj urobili nejaké kroky. „Oslovili sme starostov nech naložia tých svojich ľudí do autobusov a nech ich dovezú k nám, niektorí to aj robia. Keď nepríde Mohamed k hore, tak príde hora k Mohamedovi,” metaforicky popísal možné riešenie problému.

Lekár Bratislavského samosprávneho kraja Tomáš Szalay. – Foto: tasr

Víta ambíciu ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského preniesť očkovanie aj do ambulancií všeobecných lekárov čo hodnotí ako ústretový krok ku pacientovi. Skepticky sa však pozerá na ministrov plán zvýšiť počet mobilných očkovacích tímov a tým dosiahnuť zrýchlenie očkovania.

Je to drahé a neefektívne. Jednoducho také kapacity nemáme, aby sa ľudia navštevovali doma,” argumentuje Szalay s tým, že je to aj logisticky náročné. Navštevovať by sa podľa neho mali len ležiaci, ochrnutí či podobne hendikepovaní ľudia.

Chýba obsahová kampaň

Hovorí, že malý počet doteraz zavakcínovaných ľudí je zarážajúci. „Príliš malé percento ľudí je zaočkovaných, ako keby sme zabudli na tých desaťtisíc mŕtvych za posledný rok,” upozornil na nedávne smutné štatistiky lekár.

Dopĺňa, že je to aj vinou nedostatočnej očkovacej kampane. „Vôbec som ešte nezaregistroval nejakú obsahovú kampaň, že prečo by sa človek mal dať zaočkovať. Teda okrem toho, že nedostane Covid a neumrie na neho. Žiadne ďalšie benefity z toho vyplývajúce, málo ich tlmočíme a komunikujeme. Výhody človeka, ktorého zaočkujeme, že nemusí niečo a iní musia napríklad,” ozrejmil Szalay.Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport