eReport.sk
Ján Richter (Smer-SD). Foto: fb/smer-sd

Exminister Richter sa odtrhol z reťaze: Na čo do pánaboha ideme navyšovať rozpočet!

Dnes si zmerali sily v diskusnom ringu RTVS v relácii Sobotné dialógy dvaja koaliční a jeden opozičný politik. Horúcu tému ohľadom kreovania štátneho rozpočtu si v éteri verejnoprávneho rozhlasu vzali na mušku Peter Kremský z hnutia Obyčajní ľudia, Marián Viskupič zo Slobody a Solidarity a exminister práce za Smer Ján Richter. Ako vyzerala dišputa politických špičiek o zákone roka?

Práve rozpočet sa stal toxickou témou medzi koaličnými partnermi. Minister hospodárstva Richard Sulík a čerstvý financmajster Igor Matovič si totiž opäť skočili do vlasov. A tentokrát si nič nedarujú práve v súvislosti s kreovaním rozpočtu. Matovič sa totiž rozhodol navýšiť štátny rozpočet a pohráva sa so sumou 3,4 miliardy. Sulík nad kolegovou iniciatívou len krúti hlavou. Ako dopadne celý spor? Čo si o ňom myslia koaličníci, ale aj smerák Richter?

Moderátorka začala zhurta! Ihneď upozornila na preloženie parlamentnej schôdze Borisom Kollárom a dodala, že niečo podobné sa udialo v marci, keď koalícii interný spor takmer zlomil krk.

Do vlastných radov

“Na môj vkus je trochu verejná a málo vecná a týmto je to kritika aj do vlastných radov, Myslím predsedu OĽANO Igora Matoviča, ale ani Richard Sulík v ničom nezaostáva,” povedal Kremský na margo ošemetnej situácii v koalícii.

“Snažíme sa byť vecní, aj náš minister hospodárstva Sulík len reagoval na tlačovku, ktorá bola,” kontroval Viskupič z radov liberálov. Dodal, že nechce, aby politici otravovali verejnosť internými škriepkami. Ten priznal, že situácia v koalícii je krehká.

K slovu sa dostal aj opozičník Richter. “Podobný obsah diskusie bol aj v marci,” myslí si bývalý šéf rezortu práce. “Stačilo počúvať kolegov, myslím, že to nevydrží,” dodal exminister a ihneď premostil na tému referenda, ktoré je podľa niektorých politikov na spadnutie. Na referendum sa v súčasnosti našlo viac ako pol milióna petičných podpisov, v súčasnosti iniciatívu posudzuje Ústavný súd.

Pomoc podnikateľom

Relácia sa dotkla aj citlivej témy ohľadom miliardy eur, ktorá mala byť v rámci rozpočtu adresovaná na riešenie pandémie. Práve Richard Sulík sa pýta, kam tento obnos peňazí zmizol. Kremský tvrdí, že do miliardy ktorá sa minula, patrili aj výdavky, ktoré sa preniesli z minulého roka a niektoré sa vyčerpali v januári a februári. “Ide o dobiehanie výdavkov z najhoršieho obdobia,” myslí si Kremský.

Kremský taktiež obhajuje tzv. celoplošné testovanie. Poslanec vidí ako hlavný argument, prečo testovanie antigénovými testami bolo prospešné, 400-tisíc pozitívnych ľudí, ktorých štát zachytil pomocou testovania. “Bolo to veľmi efektívne, pretože to zachytilo množstvo ľudí,” loboval poslanec za iniciatívu tejto vlády.

Richter o rozpočte

Exminister práce povedal, že ak by chcel hovoriť o tom, ako treba šetriť, potrebuje dáta, tie podľa poslanca v rámci parlamentného finančného výboru nedostali. Pýtal sa, ako je možné, že za 12 mesiacov sa minul tak masívny obnos peňazí. “,Je to neprijateľné,” podčiarkol.

Novela štátneho rozpočtu mala byť odklepnutá v skrátenom konaní. “To je možno taká legenda, zákon o rozpočte je vždy prijatý v skrátenom konaní, aby vošiel čo najskôr do platnosti,” myslí si Kremský. Podľa Viskupiča mal byť zákon roka prijatý nielen v skrátenom konaní, ale dokonca ultrarýchlo.

“Jeden hovorí za SaS, druhý za OĽANO, veď hovorte za vládu,” rypol si Richter a dodal, že podobná rétorika mu pripomína slovník politikov počas predvolebného boja.

Na čo pôjde celý balík?

Otázky sa týkali aj pomoci podnikateľom počas pandémie. Richter kritizoval, že pomoc vláda poskytuje slovenským podnikateľom príliš komplikovane. “Povedali koľko z tej 3,5 miliardy ide na pandémiu, na covid?” provokoval otázkou Richter.

“2,4 miliardy sú výdavky súvisiace s covidom a jedna necelá miliarda sú nekryté tituly,” poznamenal Kremský. Ďalšia suma peňazíí má zafinancovať napríklad niektoré položky súvisiace s plánom obnovy a podobne.

Richterove “pánaboha”

Kremský priznal, že pomoc bola naozaj zložitá . “Musím súhlasiť s pánom Richterom, aj keď je z opozície,” dodal s pousmiatím. Kremský upozornil aj na to, že v súvislosti s odškodňovaním firiem sa vyrojili ako huby po daždi aj podvodníci, ktorí chcú zneužiť finančné injekcie určené na podporu biznisu. Následne pri téme odškodňovacieho zákona Richter vrátil kompliment kolegom z parlamentu a taktiež s nimi súhlasil. Aj tak sa ale rozohnil. “Na čo ale do pánaboha ideme navyšovať rozpočet o 3,5 miliardy eur, bol navýšený o osem miliárd, keď sa schvaľoval rozpočet na rok 2021,” obul sa do koaličných poslancov exminister.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport