eReport.sk
Jaroslav Naď a Igor Matovič. Foto: tasr

Exminister Gajdoš má otázku na Matoviča aj Naďa! Ide o päťmiliónovú opravu vrtuľníka

Bývalý minister obrany Peter Gajdoš (SNS) spochybňuje efektivitu tretej generálnej opravy vrtuľníka Mi-17 z roku 1987, ktorý je už po technickej životnosti. Poukázal na to, že stroj bol vyradený od roku 2012. Reagoval tak na zmluvu na opravu v hodnote 4.999.999 eur, ktorú Ministerstvo obrany (MO) SR uzavrelo s Leteckými opravovňami Trenčín (LOTN). Tým šéfuje bývalý podpredseda SaS, Ľubomír Galko.

“Treba sa tiež pýtať, či už neplatia vyjadrenia premiéra Igora Matoviča (OĽANO), že akýkoľvek výdavok ministerstiev a štátnych podnikov nad sumu jeden milión eur bude prechádzať posúdením Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP) a investícia sa bude realizovať až po jeho posúdení,” poznamenal Gajdoš. Myslí si, že útvar by realizáciu opravy neodporučil.

Gajdoš: Už Naďovi neprekáža ruská technika?

ÚHP by po posúdení podľa exministra radšej financie navrhol použiť na dovybavenie, dovyzbrojenie či modernizovanie deviatich kusov vrtuľníkov UH-60 Black Hawk a nákup dvoch kusov so špeciálnym vybavením a vyzbrojením, tak ako to rezort viackrát deklaroval. Pýta sa, či už viac ministrovi obrany Jaroslavi Naďovi (OĽANO) neprekáža investícia do ruskej techniky a či nebolo podmienkou získania dvoch spomínaných vrtuľníkov s podporou od USA ukončenie investícií do opráv ruskej techniky.

Je to hradené z bežných výdavkov, odkazuje rezort

Ministerstvo uviedlo, že S Útvarom hodnoty za peniaze sa komunikujú kapitálové výdavky. “Generálne opravy, stredné opravy a bežné opravy sú hradené z bežných výdavkov,” vysvetlila hovorkyňa rezortu Martina Kovaľ Kakaščíková. Generálnou opravou prejdú dva vojenské vrtuľníky Mi-17. Tretia generálna oprava vrtuľníka vyrobeného v roku 1987 bude stáť maximálne 4.999.999 eur. Druhý vrtuľník z roku 1989 absolvuje rovnako III. generálnu opravu za sumu 4.399.999 eur. Opravy majú predĺžiť technický život vrtuľníkov o 1000 hodín alebo sedem rokov.

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Sledujte nás

Nehanbite sa, ozvite sa. Radi sa stretávame so zaujímavými ľuďmi a nachádzame nových priateľov.