eReport.sk
Lucia Ďuriš Nicholsonová, foto: facebook L. Ď. N.

Európski konzervatívci majú hlavu v smútku, Nicholsonová oslavuje: Som nesmierne rada!


Slovenská europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (nezávislá) bola v pondelok v Európskom parlamente (EP) opätovne potvrdená ako šéfka Výboru EP pre zamestnanosť a sociálne veci (EMPL).

Nicholsonová predsednícke kreslo prestížneho výboru získala pôvodne v mene politickej frakcie Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR), keď o túto  pozíciu sa uchádzala aj poľská expremiérka Beata Szydlová. Poslankyňa však kvôli sporom v hodnotových a ľudskoprávnych témach s vedením frakcie v máji túto skupinu opustila a stala sa členkou liberálnej frakcie Obnovme Európu (RE). Zároveň sa jej – v súlade s vnútorným poriadkom EP – podarilo udržať si šéfovanie výboru EMPL.

Protikandidátka Nicholsonovej získala nízku podporu

Konzervatívci sa pokúsili tento stav zvrátiť, avšak pondelňajšie hlasovanie členov výboru EMPL na situácii nič nezmenilo. Za udržanie Nicholsonovej v tejto funkcii sa vyslovilo 38 poslancov už v prvom kole hlasovania, kým jej súperka, španielska europoslankyňa Margarita de la Pisa Carriónová, z frakcie ECR, získala len 15 hlasov.

Bývalá saskárka hovorí o dobrom signále pre liberálov

“Som nesmierne rada, že mám medzi kolegami z výboru EMPL aj po dvoch rokoch takú silnú podporu, že ma veľkou väčšinou zvolili za šéfku,” uviedla Nicholsonová. Upozornila, že to pociťuje ako silný záväzok a spresnila, že s neúspešnou španielskou protikandidátkou má korektné pracovné vzťahy. Podľa jej slov je to zároveň dobrý signál pre liberálov z EP, že sa v jej osobe nepomýlili.

Zdroj: fb/luciadnicholsonova

Konzervatívci: Poslanci ignorovali dohody

Vedenie ECR v tlačovom vyhlásení uviedlo, že “hlboko ľutuje” rozhodnutie členov uvedeného výboru uprednostniť Nicholsonovú. Podľa ECR tým poslanci ignorovali dohody zamerané na zachovanie demokratických princípov pluralizmu a spravodlivosti v europarlamente ako aj prerozdeľovanie funkcií pre politické skupiny podľa takzvaného D´Hondtovho kľúča.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport