eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: tasr/ap

Európske krajiny opäť naliehali na Irán, aby neposilňoval obohacovanie uránu

Ministri zahraničných vecí Británie, Francúzska a Nemecka v sobotu opätovne vyjadrili obavy nad pripravovaným plánom Iránu začať s obohacovaním uránu na vyššiu úroveň, ktorý podľa nich môže súvisieť s výrobou jadrových zbraní. Uviedli tak v spoločnom vyhlásení, o ktorom informovala agentúra AFP.

Vo vyhlásení upozornili na to, že Irán nemá na obohatený urán „hodnoverné civilné využitie“. Zmena rozhodnutia iránskej vlády môže podľa ministrov súvisieť s prípravou navyšovania vojenského arzenálu.

Irán začiatkom januára oznámil Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu (MAAE) svoje plány na obohacovanie uránu na 20 percent. Dosiahnutím tohto cieľa by bol už len jeden technický krok od získania uránu obohateného na úroveň 90 percent použiteľnú na zbrojné účely.

Šéfovia rezortov diplomacií zároveň apelovali na návrat k záväzkom vyplývajúcim z jadrovej dohody, podpísanej medzi Iránom a viacerými svetovými mocnosťami v roku 2015. Dohoda, známa pod názvom Spoločný komplexný akčný plán (JCPOA), zaväzuje Teherán, aby výrazne obmedzil svoje jadrové kapacity výmenou za zrušenie medzinárodných ekonomických sankcií.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Európske krajiny opäť naliehali na Irán, aby neposilňoval obohacovanie uránu

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti