Európska poslankyňa Judita Laššáková vo videu uverejnenom na svojom Facebooku apeluje na silnejšiu ochranu slobodných médií a nezávislosti súdnictva. Zdôrazňuje, že nárast útokov na novinárov a zásahy do súdnictva ohrozujú základné hodnoty Európy. Laššáková upozorňuje, že Európa musí zabezpečiť spravodlivé a nestranné súdy a odmietať násilie voči novinárom, ktoré podkopáva dôveru občanov v právny systém.
Nezávislosť súdnictva ako chrbtová kosť štátu
Poslankyňa Laššáková upozorňuje na nevyhnutnosť efektívneho fungovania právneho štátu, v ktorom má každý občan záruku spravodlivého procesu a nezávislého súdnictva. Pripomína, že Európa pred štyridsiatimi rokmi upustila od trestu smrti, čím posilnila hodnoty ochrany života. „Chrbtovou kosťou materiálneho štátu sú sudcovia ako jediná čisto odborná moc v štáte,“ zdôraznila Laššáková s tým, že právne prostredie musí byť zárukou nestranného posúdenia pre každého.
Kritika Reyndersovho zásahu do slovenského právneho systému
Vo svojom prejave Laššáková tvrdí, že kroky Reyndersa ktorého pôsobenie ovplyvnilo dôveru občanov v nezávislosť slovenských súdov, boli neprimerané. Podľa nej jeho správanie spôsobilo, že občania aj právnické osoby na Slovensku zostali bez istoty nestranného súdnictva. Laššáková ďalej vyzýva, aby Európa nezatvárala oči pred korupciou a násilím na novinároch, či už na Malte, v Holandsku alebo na Slovensku, kde za výkon povolania boli novinári terčom útokov.
Premier Fico ako príklad dôvery v právny štát
Na záver Laššáková pripomenula aj kroky slovenského premiéra, ktorý sa v právnych sporoch s novinármi rozhodol postupovať súdnou cestou, čím podľa nej prejavil dôveru v hodnoty právneho štátu. Spomenula, že Fico bol za výkon povolania štyrikrát postrelený, čo podľa nej dokazuje jeho odhodlanie zachovať integritu systému. Laššáková vidí v jeho krokoch snahu ukázať, že právny štát musí zaručovať spravodlivosť a byť ochrancom práv občanov.
Zdroj: Európska poslankyňa Judita Laššáková
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Laššáková varuje pred oslabením právneho štátu v Európe: Sloboda prejavu a nezávislé súdy musia byť chránené