eReport.sk
Demonštrant ukazuje na chrbte portrét zosnulého učiteľa dejepisu Samuela Patyho. Foto: tasr/ap

Europarlament si uctil pamiatku sťatého učiteľa


Poslanci Európskeho parlamentu si v pondelok minútou ticha uctili pamiatku francúzskeho stredoškolského učiteľa, ktorý sa stal v piatok obeťou vraždy niekoľko dní po tom, ako svojim študentom v rámci seminára o slobode vyjadrovania ukázal karikatúry proroka Mohameda.

Ako informovala agentúra AFP, predseda europarlamentu David Sassoli v prejave pri otvorení plenárneho zasadnutia vyjadril sústrasť príbuzným a blízkym Samuela Patyho, „ako aj všetkým pedagogickým zamestnancom vo Francúzsku i kdekoľvek inde“.

Patyho zavraždili v blízkosti školy

Vyhlásil tiež, že „proti teroru sa bojuje prostredníctvom vzdelávania, prostredníctvom výučby, v čo Samuel Paty veril, keď toto povolanie vykonával“. Patyho zavraždili vo francúzskom meste Conflans-Sainte-Honorine v blízkosti školy, kde učil. Útočníka, 18-ročného mladíka čečenského pôvodu Abdoullakha Anzorova, polícia zabila, keď pri pokuse o zadržanie v neďalekom meste Éragny kládol odpor. Mladík bol ozbrojený nožom a strelnou zbraňou.

Učiteľovi vraj pomohli študenti

V súvislosti s touto vraždou francúzska polícia zadržala už 15 podozrivých. Sú medzi nimi príbuzní útočníka i štyria žiaci školy College du Bois-d’Aulne, kde Paty učil dejepis a zemepis, informoval v pondelok portál France Info. Podľa zdroja oboznámeného s vyšetrovaním „jeden alebo viacero študentov“ neskoršiemu útočníkovi ukázalo, ktorý z učiteľov je Paty. Médiá uviedli, že študenti za to možno dostali odmenu. V reakcii na Patyho vraždu sa vo Francúzsku znova začalo hovoriť o nutnosti posilniť v školách i u širšej verejnosti povedomie o sekularizme a republikánskych hodnotách, pokúsiť sa zmierniť izolovanosť moslimských komunít a zabrániť šíreniu radikálneho výkladu islamu v spoločnosti.

Zdroj: tasr, foto: tasr/ap

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Europarlament si uctil pamiatku sťatého učiteľa

KOMENTOVALI STE: